Jason Esterhuizen oslepl. Ovšem měsíce poté, co byl vybaven bionickým okem, tedy kamerou, napojenou na nervový implantát se mu poprvé od osudné dopravní nehody zrak vrátil.
Řeč je o technologii Orion - experimentálnímu zařízení, které pořizuje video záběry, ty převádí na elektrické impulsy, které jsou následně zpracovávány mozkovými vizualizačními centry. Esterhuizen je jedním z šesti lidí na světě, který tuto technologii používá. Díky ní prý poprvé po sedmi letech spatřil svůj domov, nebo svíčky na narozeninovém dortu.
Orion, nejnovější produkt biotechnologické společnosti Second Sight, si však nově poradil i s dosavadní achillovou patou celého projektu, díky které jej téměř nikdo nemohl reálně použít. To z toho důvodu, že vizualizační elektrody byly umístěny v zadní části oka, tudíž fungovaly pouze za předpokladu funkčnosti některých buněk. Vizualizační implantát byl však přenesen přímo do mozku, což tento zásadní nedostatek vyřešilo.
"Se současným systémem, který momentálně testujeme, nepotřebujete ani oči, aby zařízení spolehlivě fungovalo," řekl neurochirurg Nader Pouratain z University of California, který Esterhuizenovi Orion implantoval. "Znamená to ovšem podstoupit operaci mozku a čelit všem rizikům, které s ní souvisejí."
"Technologie Orion samozřejmě nevrací plnohodnotný zrak," dodal Pouratian. "Ovšem pokud jste zcela slepí, možnost vidět alespoň obrysy se stává velmi cennou."
Zdroj: Neoscope


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze