Vědci z University of Pitsburgh School of Medicine jsou na počátku cesty k vakcíně proti SARS-CoV-2. První testy na zvířecím modelu nabízí slibné výsledky. Použití na lidských dobrovolnících je zatím ve fázi plánování. Výhodou výzkumu jsou již získaná data z předešlých epidemií SARS a MERS.
"Máme zkušenosti s předchozími viry SARS a MERS, které jsou podobné SARS-CoV-2. Díky nim víme, jaké místo na virové částici je jeho slabinou," potvrdil Andrea Gambotto, spoluautor studie. Ta je zatím v recenzním řízení.
Vakcína "PittCoVacc" (Pittsburgh Coronavirus Vaccine) funguje na podobném principu jako klasické chřipkové vakcíny. Do těla se aplikuje upravený kousek virové částice (v tomto případě povrchové proteiny viru) a tělo si samo vytvoří protilátky. U myšího modelu se vyvinulo dostatečné množství protilátek po dvou týdnech od aplikace.
Pro tento typ vakcíny vědci nepoužili klasickou injekci. K aplikaci dochází pomocí "náplasti". Ta obsahuje 400 mikrojehlic vytvořených z cukru a proteinů, které kompletně rozplynou do těla. Podle autorů studie se jedná o efektivní bezbolestnou metodu. Navíc mohou být tyto "náplasti" vyráběny snadno ve velkých nákladech a narozdíl od klasických vakcín nepotřebují chlazený transport.
Ještě předtím, než se vědci dostanou k testování na lidech, potřebují získat povolení od FAD, které standardně trvá asi rok. Vzhledem k tomu, že většina řízení je v současnosti zrychlena, šance na rychlý výsledek je vysoká.
Zdroj: https://www.thelancet.com/pdfs/journals/ebiom/PIIS2352-3964(20)30118-3.pdf
Futurism.com
Foto: Anna Shvets, Pexels


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze