Mezinárodní tým vědců popsal detailně zachovanou fosilii obojživelníka Yaksha perettii ze zkamenělé pryskyřice z Myanmaru. Živočich patří do skupiny Albanerpetontidae, které se někdy mezi vědci láskyplně říká „albíci“. Tito vyhynulí obojživelníci dorůstali většinou malého vzrůstu a nový nález ukazuje, že měli vystřelovací jazyk, podobně jako dnešní chameleoni.
Nález vystřelovacího jazyka je raritou v rámci živočišné říše. Obecně se předpokládalo, že mají tuto vychytávku jen chameleoni, kteří na Zemi existují o pár desítek milionů let méně. Tato fosilie však posouvá vznik zmíněného orgánu hlouběji do minulosti a chameleony na druhé místo v kreativitě lovu kořisti.

Objev taky naznačuje, že tito živočichové mohli žít na stromech. Dřív se předpokládal jejich pobyt na zemi, což zachování v jantaru může vyloučit. Vymřeli docela nedávno, v období pleistocénu asi před dvěma miliony let. Nález pochází z období svrchní křídy, přibližně 99 milionů let nazpět.

Ve skupině výzkumníků, kteří živočicha popsali, byl také slovenský paleontolog Andrej Čerňanský. Ten působí od roku 2016 na Katedře ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě. Ve svých studiích se zabývá především evolucí a diverzifikací plazů.
Článek vyšel v prestižním časopise Science a přidal se mezi mnoho skvělých prací popisující famózní nálezy zbytků života ve zkamenělé pryskyřici z Myanmaru. V minulosti došlo k objevení mnoha dokonale zachovaných živočichů a rostlin v jantaru. Za všechny jmenujme například zbytek ocasu opeřeného dinosaura, téměř celého ptáka nebo nález miniaturní spermie.
Zdroj úvodního obrázku: NovaTaxa; Wesserpeton evansae
Zdroj: Science


Jan Geist
Narozen v Děčíně, studující v Praze paleontologii. Hraji na kytaru a krom pár písniček a básniček jsem nikdy nic pořádně nepsal, ač je plánů hodně. Nesnáším pseudoplatany a SUVčka.
sledovat :
Vstup do diskuze