Emoce a zejména jejich rozpoznávání jsou složitým předmětem studia. Vědci z University of the West of Scotland (UWS) nicméně vytvořili systém, který pomocí umělé inteligence (AI) dokáže přesně číst a interpretovat signály související s emocemi. Spolu s analýzou obličeje jsou využívány signály z elektroencefalografie (EEG) a elektrokardiografie (EKG).
„Emoce jsou základním aspektem lidské zkušenosti, a pochopení signálů, které spouštějí různé emoce, může mít zásadní vliv na různé oblasti našeho života,“ uvádí profesor Naeem Ramzan, ředitel výzkumného centra Affective and Human Computing for SMART Environments na UWS.
„Náš nedávný výzkum vedl k vytvoření komplexních dat, která mohou být využita spolu s nositelnou technologií – s pomocí několika senzorů a umělé inteligence – a poskytnout tak důležitý nástroj pro rozpoznávání emocí. Tato data jsou také cenným zdrojem pro výzkumníky a odborníky v oboru, kterým umožňují lépe porozumět emočním spouštěčům a poskytují referenční bod, jenž by mohl odhalit nové možnosti pokroku v oblasti zdraví a wellbeingu, vzdělávání a bezpečnosti.“
Jak systém funguje?
Vědci nejdříve provedli studii, v rámci které účastníci sami hodnotili své emoční reakce na jednotlivé audiovizuální podněty. Signály byly navíc zaznamenávány pomocí kamery a nositelných bezdrátových EEG a EKG zařízení. Na základě signálů byla pomocí AI vytvořena multimodální databáze pro rozpoznávání emocí s názvem DREAMER.
Tento přístup by mohl lékařům, terapeutům a pečovatelům poskytnout nový nástroj pro lepší pochopení emočních stavů osob s různými neurodiverzními onemocněními, jako je např. autismus. Nabízí totiž možnost zlepšit hodnocení duševního zdraví a umožnit tak včasnou intervenci v případě emočních problémů, čímž přináší více možností pro individuální terapeutická opatření. Technologie by také mohla přinést další možnosti vývoje v oblastech rozšířené reality, virtuální reality a robotiky.
Databáze DREAMER je volně přístupná, aby výzkumníci měli možnost vyhodnotit svá data a posoudit možnosti využití bezdrátových EEG a EKG zařízení. Výsledky klasifikace emocí navržené touto databází jsou totiž srovnatelné s výsledky z jiných databází, které však vznikly za využití nepřenosných a drahých přístrojů využívaných zejména v lékařství. To naznačuje potenciální využití levnějších bezdrátových zařízení pro rozpoznávání emocí.
Zdroje: https://www.uws.ac.uk/news/ai-could-transform-the-way-we-understand-emotion/, https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/7887697, http://ahcse.uws.ac.uk/index.php?page=projects&project=dreamer
Foto: Google DeepMind, Unsplash
Více z medicíny a zdrvaí na CZECHSIGHT:





Vstup do diskuze