Zavřené školy, restaurace, zákaz volného pohybu – to všechno patří mezi efektivní opatření, která mají za cíl zabránit šíření pandemie. Odborníci ovšem varují, že ztráta sociálního kontaktu bude mít přímý dopad na psychiku člověka.
„Pro některé lidi má nedostatek sociálního kontaktu stejný efekt jako hladovění,“ říká Joshua Morganstein, psychiatr na univerzitě v Bethesdě. O negativních důsledcích mluví také další průzkumy.
Dlouhodobá karanténa může způsobit vážné psychické potíže
V březnu 2020 byla publikována studie, ve které vědci vyhodnotili 24 výzkumů zaměřených na psychické důsledky lidí, kteří byli v karanténě během vypuknutí nejrůznějších infekčních nemocí. Jednalo se zejména o SARS, chřipku H1N1 či ebolu. Na co se přišlo?
Každý třetí jedinec v karanténě (přesněji 34 %) zažil buď krátkodobé, nebo dlouhodobé duševní problémy včetně stresu, nespavosti, úzkosti, deprese a emočního vyčerpání. Tyto problémy měly navíc tendenci stoupat, pokud sociální izolace trvala déle než několik týdnů.
Podle psychologů jsou sociální izolací ohroženi zejména starší lidé, kteří ve svém věku mají zpravidla méně kontaktů než mladší generace. Tento faktor má následně přímý vliv na fyzické zdraví a chuť do života, které výrazně ovlivňují psychickou kondici seniorů.
Zdroj textu: https://www.sciencenews.org/article/coronavirus-covid-19-social-distancing-psychological-fallout
Zdroj obrázku: https://unsplash.com


Petra Pruden
Nadšená socioložka, která ráda píše o nových start-upech, vědě i technologii. Miluje sport, grafický design a mexickou kuchyni.
Vstup do diskuze