Nejdetailnější fotky Slunce - takové pořídil dalekohled, postavený za účelem jeho podrobného studia. Ty ukazují sluneční povrch v detailech, jaké jsme doposud neměli šanci vidět. Odhalují jednotlivé granule o velikosti státu Texas.

Solární dalekohled s názvem Daniel K. Inouye Solar Telescope se nachází na hawaiském vulkánu Haleakalā, ostova Maui. Neuvěřitelné fotografie, které poskytl, mohou nabídnout podrobnější pohled na divokou dynamiku slunečního povrchu a jeho vliv na planetu Zemi. "Je to skutečně největší pokrok ve schopnostech lidstva studovat Slunce," řekl astronom Jeff Kuhn z University of Hawaii.
Pohybující se kuličky, které můžete vidět na videu, se nazývají granule. Jsou to vrcholky gigantických konvekčních buněk, obsahujících sluneční plazmu. Ta dynamicky stoupá směrem ke středu, následně je ochlazována a vrací se zpět do nitra. Každá granule je široká až 1 600 kilometrů. Pro srovnání - americký stát Texas přibližně 1 270 km.
"Přestože počasí na Zemi můžeme predikovat velice přesně, se sluneční předpovědí velice zaostáváme," říká Matt Mountain z Asociace univerzit pro výzkum astronomie (AURA), která dalekohled provozuje. "Predikce solárního chování je relativně neobratná. Věříme, že v příštích desetiletích v tomto studiu výrazně pokročíme," dodal Mountain.
Získané informace by mohly poskytnout výrazně lepší varování před slunečními bouřemi. V současné době o nich víme přibližně 48 minut předem. Astronomové doufají, že pochopením chování Slunce v detailu bychom tuto periodu mohli zvýšit až na 48 hodin.
Zdroj: Michelle Starr, ScienceAlert


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze