Cílem amerického programu Artemis, který byl spuštěn v roce 2017, je opět dopravit posádku astronautů na Měsíc. Lidská noha na povrchu Měsíce spočinula naposledy v roce 1972 v rámci mise Apollo 17, od které uplynulo téměř 50 let. V rámci prvních výzkumných misí programu Artemis by návštěvy povrchu Měsíce měly být pouze krátkodobé, ovšem eventuálně by podle plánů mělo dojít i k založení trvalé měsíční základy.

Pro první část mise, tedy dopravu k Měsíci, budou astronauti využívat vesmírnou loď Orion, kterou NASA vyvinula společně s Evropskou kosmickou agenturou ESA. Tuto vesmírnou loď do vesmíru vynese nová raketa Space Launch System (SLS), kterou už NASA vyvíjí více než 10 let. Na oběžné dráze Měsíce pak astronauti přestoupí do přistávacího modulu, který bude vyvinut právě společností SpaceX, a který je dopraví na měsíční povrch a po zhruba týdenní misi i zpět k vesmírné lodi Orion.

Vizualizace vesmírné lodi Orion. Zdroj: ESA

Přistávací modul nazvaný Human Landing System (HLS) bude založený na designu vesmírné lodi Starship, kterou nyní SpaceX vyvíjí právě za účelem dopravy astronautů ze Země na Měsíc a posléze i na Mars. V tomto programu však bude tato loď sloužit pouze pro přistání na Měsíci. Společnost, kterou vlastní známý miliardář Elon Musk, bude mít tedy za úkol její vývoj dokončit a úspěšně předvést její bezpečnost pro lidskou posádku. Za účast v tomto programu SpaceX získá od americké vesmírné agentury téměř 3 miliardy USD (zhruba 65 miliard Kč).

První přistání na Měsíci s touto lodí by podle plánů mělo proběhnout v roce 2024. Podle prohlášení NASA budou na toto první přistání po 50 letech vybráni dva astronauti, z nichž jedna bude žena – bude tedy první ženou na Měsíci.

NASA také současně připravuje plány na vesmírnou stanici, která by byla umístěna na oběžné dráze Měsíce a sloužila by jako přestupní stanice právě pro cesty na Měsíc, ale eventuálně i pro cesty na Mars. První část této vesmírné stanice nazvané Gateway by měla být vypuštěna také v roce 2024 s využitím rakety Falcon Heavy společnosti SpaceX.

Úvodní obrázek: vizualizace HLS, NASA/SpaceX, NASA image licence