Podle společnosti bude obrovské množství nových satelitů sloužit k uspokojení budoucí internetové poptávky, současně budou uzpůsobené k pořizování fotografických snímků nebo video záběrů povrchu Země ve vysokém rozlišení.
SpaceX již během tohoto roku na oběžnou dráhu vyslala 60 satelitů a v současnosti má povolení vyslat přibližně 12 000 dalších do nízkých vrstev zemské atmosféry. Z dokumentů podaných na schválení Mezinárodní telekomunikační unii, agentuře OSN zodpovědné za informační a komunikační technologie, však vyplývá, že se s takovým počtem společnost rozhodně nespokojí. V blízké budoucnosti by chtěla do vesmíru vyslat dalších 20 souprav po 1500 satelitech, celkově se tak jedná až o 30 000 malých satelitů na oběžné dráze. Návrh musí vyčkat na schválení od několika dalších agentur a celý proces by mohl trvat ještě několik let. Ve vědecké komunitě však už ohledně ambiciozního plánu začaly kolovat pochybnosti.
Obavy se z velké části pojí k čirému množství satelitů. Vzhledem k tomu, že se jedná o více satelitů, než bylo na oběžnou dráhu kdy umístěno, je těžké si představit, jak by plán fungoval v praxi. Evropská vesmírná agentura již ohlásila případ, kdy musela provést výhybný manévr, aby se vyhnula jednomu ze satelitů SpaceX. Takové situace budou s větším počtem satelitů nastávat pouze častěji.

Než může být plán schválen, bude SpaceX muset ve větším detailu popsat konkrétní technické aspekty. Také je zapotřebí, aby společnost podnikla jisté kroky za účelem minimalizace produkce vesmírného odpadu během projektu. Tato problematika je však údajně vyřešená, jelikož jsou satelity vyvíjené tak, aby po opětovném vstupu do zemské atmosféry kompletně shořely.
A k čemu bude takových 30 000 satelitů sloužit? Celé je to součástí projektu Starlink, jehož cílem je vytvořit satelitní širokopásmové internetové připojení dostupné celému světu. Tímto způsobem by bylo rychlé a spolehlivé internetové připojení dostupné i v odlehlých oblastech. Společnost se službu chystá v severní Americe nabízet již příští rok, celosvětové připojení by mohlo následovat brzy poté.
Whoa, it worked!!
— Elon Musk (@elonmusk) October 22, 2019
SpaceX miliardáře Elona Muska samozřejmě není jedinou společností, která se chystá podobnou službu nabízet. V následujících letech bude v této oblasti konkurovat například Amazonu, OneWebu nebo Telesatu.
Líbil se Vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na Facebooku. Děkujeme
Zdroje: arstechnica, New Scientist


Vstup do diskuze