Bernadeta Gomezová je slepá již 16 let. Ovšem pomocí bionického oka, vyvinutého španělským neuroinženýrem Eduardem Fernandezem se ji vrátil zrak. S důmyslnou technologií přišla laboratoř University of Miguel Hernandez a podrobně ji představila v časopise MIT Technology Review.
Systém je složen z páru brýlí vybavených kamerou, která je spojena s počítačem. Ten převádí živý obraz z kamery na elektrické signály. Ty následně přechází kabelem do zadní části lebky pacienta, kde je napojen na implantát, ležící v mozkové kůře, zpracovávající pomocí 100 elektrod příchozí vizuální podněty.

Fernandezův zrakový implantát byl testován po dobu šesti měsíců, než musel být odstraněn. Během této doby navštěvovala pacientka laboratoř čtyřikrát týdně a pomocí systému, o rozlišení zhruba 10x10 pixelů, dokázala zaznamenávat nejen světlo, ale i okolní lidi nebo takové detaily, jako například písmena. S pomocí implantátu si dokonce zahrála jednoduchou počítačovou hru.


Nyní se laboratoř soustředí na další kroky, které by měly zabránit poškození implantátu v těle pacienta. "Je zde problém s reakcí imunitního systému, který elektrody obklopuje a ničí, čímž oslabuje přenášený signál," vysvětluje Fernandez. Další komplikací je ohýbání elektrod při pohybu člověka.
Aby ověřil funkčnost své technologie, hodlá ji rovněž vyzkoušet na větším vzorku lidí. "Chceme systém implantovat dalším pěti pacientům," řekl Fernandez a dodává, že byl rovněž testován na kočkách a opicích, které však těžko dovedou popsat, co pomocí něj vidí.
Zdroj: The Neoscope, MIT Technology Review


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze