Spojené arabské emiráty úspěšně započaly svou první meziplanetární misi. 20.července v 6:58 místního času odstartovala v Japonsku sonda Hope, která míří k Marsu. Start sondy byl kvůli špatnému počasí dvakrát odložen, nakonec ale z ostrova Tanegashima vzlétla. Brzy po startu se sonda odpojila od rakety Mitsubishi H-2A a základna Mohammed Bin Rashid Space Centre v Dubaji zaznamenala od sondy první signál.

Sonda Hope by měla dorazit na orbitu Marsu v únoru 2021. Po dobu necelých dvou let tam bude sledovat atmosféru Marsu. Předběžným cílem mise je jako první získat kompletní obrázek o rozvrstvení atmosféry.

Start sondy Hope

Získat informace o atmosféře a podnebí Marsu sice je hlavním cílem této mise, nicméně sonda Hope by měla být počátečním bodem mnohem většího plánu – během následujících 100 let vybudovat na Marsu lidské osady.

Na Mars bylo od roku 1960 vysláno několik desítek sond, zejména Amerických. Spousta z nich se ale nedostala tak daleko nebo se jim nepodařilo přistát. Další mise na Mars byly až do nedávna pozdržovány kvůli nejasnostem, zda se na planetě nachází voda nebo ne. Před necelými 10 lety bylo potvrzeno, že na povrchu Marsu voda opravdu tekla, proto nyní budou mise na Mars čím dál častější.

Kromě sondy Hope v červenci k Marsu vyrazí také čínský Tianwen-1, který by měl mít družici i vozítko a Perseverance rover od NASA, následník vozítka Curiosity. Pokud jejich starty proběhnou podle plánu, bude od února na Marsu rušněji než obvykle.

Zdroj: https://www.theguardian.com/science/

Obrázek: Alexander McNabb/MBRSC