Raketoplán s názvem AstroClipper bude podle současných plánů vzlétat a přistávat z horizontální polohy na přistávací dráze jako běžná letadla. Narozdíl od nich však bude v zadní části disponovat tryskovým pohonem, který letoun dokáže pohánět natolik, aby opustil atmosféru planety Země. AstroClipper nabízí širokou škálu využití, jelikož bude mít možnost startovat i přistávat z jakékoliv vhodné vzletové a přistávací dráhy. Společnost věří, že se prostřednictvím nového vynálezu bude moci podílet na nejrůznějších misích, od obsluhy satelitů na oběžné dráze, transportu posádky a nákladu na vesmírné stanice nebo sběru vesmírného odpadu až po vesmírný turismus.

Exodus zdůrazňuje, že na lidskou posádku dojde pouze tehdy, pokud se uspěšně podaří uskutečnit řadu jiných misí. Než společnost potvrdí, že dokáže řídit pravidelné, bezpečné a spolehlivé lety, bude se jednat především o převoz neživého nákladu.
V roce 2022 má dojít ke spuštění raketoplánu samotného, v rámci plánované demonstrace nové technologie. Společnost dále doufá, že do roku 2024 uskuteční svůj první suborbitální let, který proběhne jen v nízkých vrstvách zemské atmosféry. První verze letounu, AstroClipper Nano, má náklad dovézt do výšky až 100 km nad zemským povrchem.
Exodus v současnosti plánuje navázat na zmíněný první let dalšími dvěma verzemi raketoplánu AstroClipper. Přičemž finální letoun, pojmenovaný AstroClipper Max, má být spuštěn někdy po roce 2030 s kapacitou pro 20 lidí, pod podmínkou, že se přechozí mise ukáží jako bezpečné.
Přestože velká část projektů společnosti Exodus stále setrvává pouze v raných fázích, vkládají se do nich velká očekávání. Podařilo se totiž sestavit tým ze světových odborníků s mnohaletými zkušenostmi v oblasti vesmírného inženýrství u společností, které stojí na popředí moderního rozvoje, jako jsou NASA, SpaceX nebo Lockheed Martin.
Zdroj: Space, Exodus


Vstup do diskuze