Vědci z University of Washington přišli s poněkud bizarní, ale efektivní metodou, jak v reálném čase sledovat život bezobratlých. Jejich systém je drobný a lehký, díky čemuž velice snadno přisedá na krovky brouka. Technologii je následně možné bezdrátově ovládat a přímo z jeho zad streamovat video do telefonu, připojeného k zařízení přes Bluetooth. Práce amerických vědců byla publikována v časopise Science Robotics.
Kamera pořizuje snímky o rozlišení pouhých 160 x 120 pixelů a video je streamováno rychlostí 1 až 5 snímků za sekundu. Tým z University of Washington však musel učinit mnoho kompromisů, aby kamerový systém dostatečně zmenšil a pohyb zvířete nijak neomezoval. Celá souprava váží pouhých 248 miligramů.
"Vytvořili jsme bezdrátový kamerový systém o nízké spotřebě a hmotnosti, který dokáže zaznamenat život skutečného hmyzu z první osoby," říká Shyam Gollakota, hlavní autor práce.
Kamera je rovněž připojena k mechanickému rameni, které se díky slabým elektrickým impulzům otáčí o 60°. Rameno zůstane v této pozici vždy přibližně minutu a následně se vrátí zpět. To umožňuje systému pořizovat panoramatické snímky, nebo sledovat pohybující se objekty, aniž by vynaložil energii na rotaci celého zařízení, nebo nutil hmyz k pohybu.

Vědci z University of Washington testovali svou technologii jak na živých broucích, tak i k tomuto účelu designovaných robotech o podobné velikosti. Kamera původně pořizovala video nepřetržitě, následně byla připojena k akcelerometru, který ji spustil pouze v okamžiku, kdy se brouk pohybuje. V prvním případě baterie vydržela jednu až dvě hodiny, při použití akcelerometru zvládla nahrávat až šest hodin.
Tým svůj drobný kamerový systém hodlá využít k efektivnějšímu výzkumu života hmyzu a plánuje vývoj robotických brouků, kteří by cíleně pronikali na určená místa, například ta, kam se větší hmyz díky své velikosti nedostane.
Originální publikace: https://robotics.sciencemag.org/content/5/44/eabb0839
Zdroj: New Atlas, zdroj titulní fotografie: Mark Stone, University of Washington


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze