Kanadští vědci tyto kooperující bakterie identifikovali a odhalili způsoby, jakými rakovině mohou čelit. Objev může pomoci pochopit, proč imunoterapie, tedy využití imunitního systému k boji s nádory, funguje pouze v některých případech.
Zjištění vědců ze Snyderova institutu pro chronická onemocnění ukazují, že kombinace imunoterapie s mikrobiální terapií pomáhá imunitnímu systému rozpoznávat a napadat rakovinné buňky. Jejich výsledky, publikované v časopise Science, tuto protinádorovou konexi prokázaly u rakoviny močového měchýře, kolorektálních nádorů a některých melanomů.
Díky relativně nedávným výzkumům bylo známo, že střevní bakterie mohou protinádorovou imunitu povzbudit. Mechanismus tohoto účinku však zůstával neznámý. Kanadský tým na tyto práce navázal a zjistil, že určité bakterie podporují schopnost T-lymfocytů, doslovných vojáků imunitního systému, ničit rakovinné buňky.
Vědci využili pro svou práci laboratorní myši, které infikovali prospěšnými bakteriálními druhy. U takto upravených jedinců následně zjistili, že se nádory rapidně zmenšily. U myší, které žádné prospěšné bakterie nedostaly neměla imunoterapie žádný účinek. "Zjistili jsme, že tyto bakterie produkují malou molekulu, zvanou inosin," vysvětluje Dr. Lukas Mager, vedoucí postdoktorandský pracovník laboratoře. "Inosin přímo interaguje s T-lymfocyty a podporuje je v boji proti buňkám karcinomu."
Po těchto závěrech hodlají vědci na svou práci navázat a přenést své poznatky na lidské tělo. Tři druhy prospěšných bakterií, které byly schopny ničit myší nádory, byly totiž objeveny i u lidských karcinomů. Výsledky, které kanadský tým přinesl, bude mít zásadní přínos pro vývoj léků, obsahující látky produkované bakteriemi.
Originální publikace: https://science.sciencemag.org/content/early/2020/08/12/science.abc3421
Zdroj: ScienceDaily, zdroj titulního obrázku: Dr_Microbe, iStock

- VĚDA
- SCIENCE
- BAKTERIE
- BACTERIA
- MIKROBIOLOGIE
- MICROBIOLOGY
- IMUNOLOGIE
- IMMUNOLOGY
- NÁDORY
- CANCER
- RAKOVINA
- MEDICÍNA
- MEDICINE
- TUMOR

Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze