Před časem vytvořila společnost OpenAI algoritmus GPT-2, který dokáže sám napsat text. Sama organizace si zpočátku myslela, že je nebezpečné ho zpřístupnit veřejnosti. A přece se tak stalo. Na druhou stranu se ukázalo, že ho lidé využívají spíše ve hře AI Dungeon 2 než k tvorbě fake news a šíření propagandy.
Jedním ze způsobů, jak využít GPT-2 je (i podle samotného Elona Muska) psaní různých esejí a domácích úkolů. Pro mnohé z nás se to stále může zdát jako naprosté sci-fi. Jak by mohl algoritmus napsat dostatečně dlouhý a dostatečně dobrý vysokoškolský text?
Student Tiago, z jedné z amerických business school, který si nepřál uvést žádné další osobní detaily, ukázal, že to jde. V rozhovoru pro Futurism, se rozpovídal o tom, co si o celém problému myslí a zda použití GPT-2 bylo složité.
Tiago použil GPT-2 pro vytvoření follow-up eseje na dříve připravenou business case prezentaci. Esej měla mít 3-5 stran. Podle Tiaga jsou podobné prezentace ideální k této tvorbě, jelikož se většinou jedná o práce plné vlastního textu a student může uvést prakticky jakýkoli závěr. Podobné předměty zároveň nejsou dostatečně informačně hluboké. Dodává, že při publikování odbornějších článků bude pro GPT-2 náročnější.
"Není to ani tak ukázka toho, o jak schopný algoritmus se jedná, spíše jak jednoduché jsou některé přednášky, které má škola ve svém plánu," uvažuje Tiago. Zároveň poukazuje na to, že pokud by použil podobné metody v jiných vědních oborech (biologie, fyzika, chemie apod.), určitě by narazil.
Vzhledem k tomu, že Tiago nemá žádné technologické vzdělání, vypadá použití algoritmu poměrně snadně. "Pomohl mi nástroj talktotransformer.com, který zpřístupní GPT-2 každému přes webový prohlížeč." Díky tomu stačilo Tiagovi napsat osnovu eseje a u každého odstavce pár úvodních slov a o zbytek se postaralo GPT-2.
V některých případech Tiago dosáhl uvěřitelného odstavce až na několikátý pokus. Ve chvíli, kdy byl paragraf vytvořen, musel udělat jen menší úpravy. Jednou z nich bylo upravení stylu, kterým byl text psán.
Ptáte se jestli uspěl? Jak sám Tiago říká: "Dostal jsem dobrou známku, ale hádám, že tak 80 % studentů předmětu uspělo také. Já vím, že mezi těmi, co prošli, jsem byl jeden z nejhorších."
Zatím nevíme, jak se školy postaví k podobným esejím. Jde o podvod nebo o plagiát? Jsou tyto předměty dostatečně dobře vyučované nebo je na ně GPT-2 zkrátka moc dobrý?
Zdroj: Futurism
Foto: medium.com


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze