První světelný meč - tak by se s trochou nadsázky dal nazvat produkt inženýrů týmu The Hacksmith. Skupina nadšenců přebírá fiktivní nápady z komiksů, filmů nebo videoher a vyrábí skutečné funkční prototypy. Svou prací, která mne při shlédnutí jejich webových stránek skutečně posadila na židli, usilují o přiblížení a popularizaci vědy a techniky mladé generaci. Nově vytvořili věrnou repliku legendární zbraně z Hvězdných válek, která je dostatečně žhavá na to, aby prořízla ocel.
Vedoucí týmu James Hobson tvrdí, že čepel jejich meče je tvořena plazmou a stejně jako jeho filmová předloha je schopna zatažení i vytažení. Rukojeť, laděná do stylu steampunku, vysílá laminární proud stlačeného kapalného propanu a kyslíku, hořící při teplotě 2 204 °C. Přidáním některých speciálních solí lze paprsek, podobně jako ve filmové předloze, obohatit o různé barvy. Například chlorid sodný jej mění na žlutou, kyselina boritá na zelenou, chlorid strontnatý čepel změní na sithskou červenou.

Je samozřejmé, že meč vyžaduje externí zdroj napájení v podobě speciálního batohu, který k meči přivádí plyn. Hobson dodává, že pokud bychom po zbrani chtěli, aby fungovala stejně jako filmová předloha, potřebovali bychom mnohonásobě větší množství energie, které by zaměstnalo i celou elektrárnu. Prototyp inženýrů z The Hacksmith však není žádné ořezávátko - spolehlivě dokázal rozřezat ocelové dveře. Další pozitivní zprávou je, že k tomu, abyste se stali rytířem Jedi nepotřebujete ovládat sílu, ale stačí jen dostatečně plné prasátko. Pro sběratele komiksových předmětů má Hobson totiž i cenovku - jeden z takových mečů vyjde zhruba na 4 000 dolarů.
Práce inženýrů z The Hacksmith mne skutečně zaujala. Do budoucna se proto můžete zajisté těšit na další novinky z jejich dílny.
Zdroj: The Hacksmith Industries, The Byte, zdroj titulního obrázku: Andrew Santellan, Unsplash, zdroj použitých fotografií: The Hacksmith Industries.


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze