Technologie 3D tisku zatím standardně představují hlavně vrstvení materiálu na sebe. Tento proces začíná být poměrně zdlouhavý a vývojáři se tak snaží najít lepší řešení. Jedno takové nabízí švýcarská Ecole polytechnique fédérale de Lausanne (EPFL), jejíž výzkumníci vyvinuli novou techniku, která vytiskne objekt v rekordně krátkém čase a s lepším rozlišením.
Podle jejich zprávy je technologie postavena na bázi tomografie. Předmět je vytvořen z fotosenzitivní pryskyřice, která je osvícená z několika úhlů. Pomocí světla pryskyřice tvrdne do potřebného tvaru okamžitě a není třeba ji vrstvit.
"Výsledný tvar je dán pomocí algoritmu, který nastaví zdroj světla tak, aby došlo k vytvoření potřebných struktur. Během toho se využívá procesu polymerizace," vysvětlil Paul Delrot, ředitel Readily3D, pro server Engadget.
Nová technologie může mít široké využití napříč obory. Jistě se uplatní např. v lékařství, kde si od ní vývojáři slibují tisk tkání nebo celých orgánů. V tuto chvíli je systém schopný vytvořit i dva centimetry velký objekt s přesností na 80 mikrometrů. Byl by proto ideální pro jemné struktury. V budoucnosti se věří, že bude podobná přesnost aplikovatelná i na větší objekty.


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze