Vědcům v australském Melbourne se jako prvním povedlo zmapovat reakci lidského imunitního systému na onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem. Studie publikovaná v Nature Medicine proběhla na případu 47leté ženy z Číny, která byla v Austrálii hospitalizována s lehkými až středně těžkými symptomy. Mezi ty patřila například teplota 38,5 °C nebo zvýšený puls v hodnotách kolem 120 úderů za minutu.
Lékařům se povedlo zaznamenat silnou reakci imunitního systému. V krvi ženy identifikovali značný nárůst čtyř různých imunitních buněk, a to již v době, kdy žena stále trpěla symptomy. Trvalo další tři dny než symptomy ustoupily. Podobný průběh byl následně potvrzen na jiných pacientech s lehčím průběhem onemocnění. Nález tak ukazuje, že u většiny pacientů dokáže tělo na onemocnění reagovat velice silně. Navíc si po vytvoření imunitních buněk tělo samo poradí se symptomy.
Vědci nyní chtějí přijít na to, proč u malého procenta pacientů dochází k výrazně závažnějšímu průběhu a k ohrožení na životě. Jedná se přitom převážně o starší pacienty a pacienty s dalšími zdravotními problémy, jako jsou onemocnění srdce nebo cukrovka. Je možné, že jejich imunitní systém reaguje trochu jinak, nebo že vůbec nevytvoří některé z potřebných buněk.
Autoři studie také zmiňují, že reakce imunitního systému se značně podobá reakci na chřipkové onemocnění. Na to přitom existuje dostupná vakcína. Jelikož očkování využívá právě funkce imunitního systému, slibují si lékaři od svého nálezu pomoc při vývoji vakcíny na COVID-19.
Zdroj: https://www.nature.com/articles/s41591-020-0819-2
Obrázek: Unsplash


Michal Palas
Ekonom, vášnivý sportovec a fanoušek moderních technologií.
Vstup do diskuze