Ty firma pomohla nasadit například v bratislavské městské části Nové Město, kde vzájemná neformální spolupráce s místní samosprávou funguje již šest let. V současnosti ji prezentuje zejména projekt Pomôžem, který propojuje úřad se sítí dobrovolníků. Na evropské úrovni se přitom jedná o svým způsobem unikátní nasazení produktů od společnosti Atlassian ve veřejné správě.

„Dlouholeté zkušenosti BOOTIQ EEA s nasazováním produktů Atlassian v soukromém i veřejném sektoru ukazují rostoucí poptávku z oblasti samosprávy a třetího sektoru. Potřeba zapojit do řízení a společné koordinace občany a lidi z různých organizací přináší velký prostor pro technologické inovace. Zapojování veřejnosti a úředníků do participativních procesů podporujeme pomocí produktů Jira a Confluence již více než deset let. Technologicky podporujeme organizace jako Utopia.sk, Opendata.sk, Slovensko.Digital a různé občanské iniciativy,“ říká Gabriel Lachmann, CEO BOOTIQ EEA.

V posledních letech využívá novoměstský Referát pro participaci produkt Jira od Atlassianu, konkrétně aplikaci Geodata. Ta umožňuje přiřadit polohu z GPS k úkolům v Jira, ty následně zobrazit na mapě a podle potřeby filtrovat. Poskytuje tím mapu participativních projektů a lokalizování občanských podnětů, jako je například poškození chodníků nebo obecně veřejného majetku. Pracovníci úřadu evidují občanské podněty v Jira a s pomocí Geodat je přehledně zobrazují na mapě. Informace o podnětech je také možno publikovat jako open data přes rozhraní REST s GeoJSON a díky tomu je zobrazovat i na mapách v jiných systémech.

BOOTIQ EEA dále pomáhá s IT řešením pro řízení participativních rozpočtů, a to ve spolupráci s občanským sdružením Utopia. První z nich se na Slovensku začaly využívat pro tvorbu interaktivních webových stránek a diskusních platforem. Mezi tato řešení patří především open source portál Liferay, pro pracovní procesy organizačních týmů slouží nástroj Confluence od Atlassianu. Liferay využívaly, případně stále využívají úřady v Ružomberku, Banské Bystrici a Trnavě; Confluence v Trnavskej župe a Prievidzi. Pilotní projekt pomohly BOOTIQ EEA a Utopia zavést již v roce 2013 v bratislavské městské části Nové Město.

Zdroj: TZ BOOTIQ
Foto: BOOTIQ