V roce 2019 naše planeta dosáhla dalšího alarmujícího rekordu. Teplota oceánů vystoupala na nejvyšší hodnotu v historii. Bohužel se dá říct, že se jedná o celkem tradiční konstatování. Ohřívání vody v oceánech probíhá vzestupně posledních 10 let, jak uvedl server The Guardian.
Rozlehlé vodní plochy jsou jedním z nejlepších indikátorů klimatické změny, díky jejich schopnosti absorbovat více než 90 % skleníkových plynů. Teplejší oceány vedou k narušení koloběhu vody, způsobují mohutnější bouře a záplavy. Stejně tak ohrožují život mořských živočichů. Změny v chování koloběhu vody pak mohou způsobit, že se suchá oblasti stanou více suché, a naopak ty vlhké budou ještě vlhčí.
Profesor John Abraham z University of St. Thomas řekl: "Oceány jsou skutečně nejlepším měřítkem pro celkovou změnu teploty na Zemi. Díky nim pozorujeme nepřerušený nárůst teploty poslední dvacet let." Toto tvrzení doplnil profesor Michael Mann, který tvrdí, že rok 2019 nebyl pouze ten nejteplejší, ale zároveň byl zmeřen nejvýraznější meziroční nárůst teploty.
Analýza publikovaná v časopise Advances In Atmospheric Sciences ukazuje nelichotivá data. Kvůli zvýšení hladiny skleníkových plynů v atmosféře je od roku 1987 do roku 2019 nárůst teploty 4,5x větší než mezi roky 1955 a 1986.
Nárůst se netýká jen teploty. Hladina oceánů je v posledních deseti letech nejvyšší v celé historii měření. Do roku 2100 vědci předpokládají navýšení o další metr, což by mohlo způsobit kritické problémy až 150 milionům obyvatel po celém světě.


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze