Podle nové studie Norské spotřebitelské rady sdílí deset populárních aplikací citlivá data svých uživatelů bez jejich vědomí. Seznam zahrnuje i Tinder, jedničku mezi seznamovacími aplikacemi, a další seznamky OkCupid a Grindr, nebo například dvě aplikace sloužící k sledování menstruace u žen – Clue a My Days. Aplikace údajně sdílí osobní informace s více než stovkou marketingových agentur a firem specializujících se na reklamu. Podle studie dochází mimo jiné ke sdílení GPS polohy, IP adresy, osobních údajů o pohlaví, sexuální orientaci nebo politických názorech. Jedná se tak o velice osobní a citlivé údaje.
V reakci na zveřejněnou zprávu se ozvaly některé společnosti ve snaze obhájit své jednání. Firma Match Group vlastnící právě Tinder nebo OkCupid prohlásila, že poskytuje data třetím stranám pouze za účelem zlepšení svých služeb a že neporušuje nijak zákony, zejména tedy GDPR – evropský zákon na ochranu osobních dat. Podobně reagovaly i některé další společnosti. Ať už jsou daná prohlášení pravdivá, problematickým zůstává, že ke sdílení citlivých dat dochází bez jasného informování uživatele. Uživatel zároveň nemá žádnou možnost toto sdílení zakázat nebo svá data odstranit. Jedinou ochranou tedy je zmíněné aplikace vůbec neinstalovat.
Uživatelé by tak měli být velice obezřetní při rozhodování, zda zmíněné aplikace na své telefony instalovat. Zpráva kromě výše uvedených pojednává také o aplikacích Happn, Muslim: Qibla Finder, Perfect 365, Wave Keyboard a My Talking Tom 2. Norská vládní agentura stojící za studií se rozhodla podat trestní oznámení proti 6 aplikacím ze seznamu. To jen naznačuje, že chování aplikací rozhodně není v pořádku, ať se jejich tvůrci vymlouvají, jak chtějí.


Michal Palas
Ekonom, vášnivý sportovec a fanoušek moderních technologií.
Vstup do diskuze