Už ráno odstartuje mezinárodní konference. Panelové diskuze budou zaměřené na to, jak zvládnout období nejistoty, a to jak z pohledu společnosti a jednotlivců, tak i firem, resp. startupů. Dále na podporu zrodu dalších českých jednorožců, otázky etiky ve spojení s inovacemi a nově vyvíjenými a aplikovanými technologiemi či podporu zájmu o vědu ve vzdělávání a vědeckou dráhu i následné příležitosti a prostředí pro mladé vědce (poslední dva jmenované panely proběhnou za podpory skupiny PPF a Nadace The Kellner Family Foundation). Funkce moderátorů se ujmou Daniel Stach, redaktor České televize, a také Jaroslav Barták, bývalý CEO Kofoly a lektor ELAI.

Vystoupí mimo jiné Dhiraj Mukherjee, spoluzakladatel společnosti Shazam, jež vyvinula první aplikaci pro rozpoznávání hudby pomocí mobilních telefonů a která dnes podle představitelů společnosti propojuje více než 1 miliardu lidí. Dhiraj byl listem Financial Times zařazen mezi 50 nejlepších evropských technologických podnikatelů, v současnosti působí jako investor v oblasti „Tech for Good“.

Panelistkou bude rovněž Dr. Anat Hochberg-Marom, izraelská geopolitická analytička, výzkumnice a konzultantka světových vlád a bezpečnostních agentur, která byla mj. v roce 2015 jako expertka na globální terorismus vybrána Ministerstvem zahraničí Spojených států do unikátního Leadership programu (IVLP).

Mimořádné zkušenosti nabídne Avner Gal, který sloužil téměř 24 let v izraelském námořnictvu jako velící důstojník a inženýr výzkumu a vývoje. Přes 20 let pak působil jako generální ředitel inovativních společností. Kromě toho, že je hostujícím řečníkem na prestižním Technionu, Avner vede izraelskou high-tech společnost iRomaScents.

Dále budou o důležitých otázkách diskutovat např. Dario Mancini, šéf Waze Italy, Simona Kijonková, CEO a zakladatelka logistického holdingu (PACKETA Group), náměstek ministryně pro vědu, výzkum a inovace Štěpán Jurajda, také Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské, nebo Jiří Procházka, první český šampion prestižní UFC v polotěžké váze MMA, a další.  

Jak uprostřed pouště vyrobit vodu ze vzduchu a jiné zázraky

V pondělí 10. října 2022 v Cubex Centru Praha proběhne také inovační veletrh. Ten představí více než 40 tuzemských i světových inovací a významných technologických projektů. Mimo jiné již zmíněný iRomaScents, který vyvinul zařízení, jež obohacuje uživatelský zážitek při sledování filmů, online nakupování či domácí zábavě o vůně.

Na veletrhu se dále bude prezentovat systém MAGDA, nástupce českého technologického zázraku S.A.W.E.R., který uspěl na EXPO 2020 a dokáže třeba i uprostřed pouště vyrobit vodu ze vzduchu. Také první elektrické cello na světě vytištěné na 3D tiskárně, umělá inteligence pro rozpoznávání nálady květin a mnoho dalších.

Třetí částí hlavní události Týdne inovací ČR, který pořádá institut ELAI, bude více než 20 inspirativních seminářů. Zaměří se mj. na otázky kryptoměn či startupů, naekonomická témata či otázky digitální transformace i autonomního řízení. Povedou je ekonomové Jan Lamser, Tomáš Sedláček a Dominik Stroukal, expertka na umělou inteligenci Sara Polak, „technology evangelist” Petr Mára, úspěšný tuzemský youtuber Kovy aj.

Týden inovací ČR tradičně nejen v Praze

I letos se budou v rámci Týdne inovací ČR v řadě měst konat desítky doprovodných událostí, a to už od 3. října. Půjde o různé konference, semináře, přednášky a mnoho dalších akcí v rámci inovačních center, vědeckých laboratoří, partnerských firem apod.

Hlavní událost sedmého ročníku Týdne inovací ČR se už podruhé bude konat v Cubex Centru Praha, které je kromě jiného unikátní především svým technologickým vybavením. Například tzv. Koncept Chameleon umožňuje nasvítit centrum do jakékoliv barvy, v hlavním sálu se promítá přímo na bílé zdi, a to klidně až ve 360 stupních, takže projekce hosty doslova obklopí.

Zdroj: TZ Týden inovací
Foto: Týden inovací

Více z technologií na CZECHSIGHT:

Jako terminátor: Vědci potáhli robota živou lidskou kůží
Odvětví robotiky je velmi dynamickým oborem. Japonští vědci nyní dokázali pokrýt robotický prst živým ekvivalentem lidské kůže, který je životaschopný, dokáže se hojit a růst. Přestože prozatím robot vyžaduje intenzivní péči o svou „pleť“, jedná se o velký krok kupředu v odvětví humanoidní robotiky.
Nová éra digitální biologie je tu: Umělá inteligence predikovala strukturu více než 200 milionů proteinů – tedy téměř všech, které známe
Jeden z největších úspěchů umělé inteligence v přírodních vědách za poslední dobu. I tak lze popsat počin, kterého dosáhl program AlphaFold společnosti DeepMind. Umělá inteligence predikovala dle aminokyselinové sekvence 3D strukturu téměř všech známých proteinů a otevřela dveře novému výzkumu.