Ve víru restrikcí a protikoronavirových opatření proběhl mezinárodní technologický veletrh Týden inovací. Celý týden bylo připraveno několik menších akcí po celé České republice. Hlavní event, mezinárodní konference, proběhl v úterý 29.9. Pojďme si připomenout, jak celá akce vypadala.
Veletrh začal v brzkých ranních hodinách. Již v půl devaté ráno došlo ke slavnostnímu zahájení konference Týdne inovací. Následně byly na programu tři obsáhlé panelové diskuse, které nastínily nové přístupy v digitalizaci, udržitelném rozvoji a využití umělé inteligence.
Zejména panel o budoucnosti AI přinesl zajímavý pohled na současný stav chápaní umělé inteligence. Filosofickou otázku: "Co je umělá inteligence?", zodpověděli diskutující velice zřetelně. A zdá se, že široké okolí ji vnímá naprosto odlišně než odborná veřejnost. I proto je AI mnohdy předmětem strachu z technologického pokroku. V současnosti je základní rozdíl mezi AI a lidskou bytostí v uvědomnění. Zároveň není jasné, kdy a jestli bude AI něčeho takového schopna a navíc, zda je to cíl, ke kterému AI spěje. V rámci chápání AI může být problém i to, že ji veřejně prezentují lidé, který nerozumí všem aspektům stejně dobře jako vývojáři a vědci.
Vedle hlavní události bylo k dispozici pět seminárních místností. Výčet přednášek je opravdu dlouhý, proto se zaměříme alespoň na ty nejzajímavější z nich.
Všechny milovníky počítačových her jistě potěšilo povídání Martina Klímy, vývojáře z Warhouse Studios, o historii a vývoji počítačových her. Hlavním jádrem přednášky byl vývoj jako takový. Přítomní se dozvěděli poměrně detailně poznatky o tom, jak jsou tvořeny jednotlivé komponenty hry a jací lidé za nimi stojí. V případě Martina Klímy se hovořilo o herním pokladu z dílny Warhouse Studios, Kingdom Come. Detailně popisuje vývoj herních struktur, jako jsou hrady, krajina, nebo oblečení postav. Grafickou stránku vývoje následují samotné animace zprostředkované živými "herci". Důležitou součástí příběhové hry je tvorba questů, která se velmi podobná psaní filmového scénáře.
Vzhledem k tomu, že jedním z hlavních témat celé akce byla udržitelnost, nezapomnělo se na ni i v rámci odborných seminářů. Zajímavá byla prezentace spolupráce pražského magistrátu se společností IdeaSense. Ta se zabývá zmenšením množství objemného odpadu. V současnosti svoz objemového odpadu tvoří velkou část z rozpočtu městských částí. Ideálním řešením by bylo začlenit nakládání s odpadem do cirkulární ekonomiky. Řada věcí by mohla mít pro jiné lidi mnohem větší hodnotu, kvůli které by se mohlo množství odpadu snížit.
Podobně založený byl i seminář firmy IKEA, kdy byl představen nový projekt prodeje bazarového nábytku. Společnost v dohledné době spustí aplikaci, kde bude přímo možné prodat nábytek někomu dalšímu. Bazarové kusy budou rozděleny do několika skupin podle míry použití a následně naceněny dle předchozích firemních zkušeností s prodejem použitého nábytku.
V rámci jednotlivých seminárních místností byly k vidění desítky dalších seminářů. Společnost Adastra představila prezentaci o implementaci AI do businessu. Firma CETIN zase popsala, proč je zavedení sítě 5G komunikační revolucí. Soukromím a ochraně dat se zase zabývaly semináře firem Avast a Ceos data.
Pořadatelé si mohou odškrtnout další úspěšný ročník veletrhu. Jedinou kaňkou tak zůstává koronavirová pandemie, která zapříčinila od pohledu viditelnou nižší návštěvnost. I přesto měla letošní akce největší dosah ve své historii. Doufejme, že příští ročník se již obejde bez roušek a všichni si ho budou moci naplno užít.
Foto: Týden inovací


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze