Zatímco mnohé světové metropole si dávají za cíl dosáhnout uhlíkové neutrality v roce 2050, hlavní město Dánska chce být první na světě a zvládnout to do roku 2025.
Kodaň je dlouhodobě považována za globálního lídra z hlediska ekologického přístupu. Dánské metropoli se za posledních šest let podařilo snížit emise o 42% a město si dává za cíl stát se první světovou metropolí, která dosáhne uhlíkové neutrality. Pojďme se podívat, jak se dá takového úspěchu docílit. Město dbá na zlepšování veřejné dopravy, aby většina lidí nemusela využívat automobily. Během dne jezdí vlaky metra každé dvě minuty. V příštím roce se chystá otevření nové linky metra, která povede do nově vznikajících čtvrtí. Tyto čtvrtě jsou zároveň plánovány s důrazem na to, aby obyvatelům nabídly školy, obchody a další potřebné instituce a nebylo tedy nutné nikam dojíždět. Kodaň zároveň cílí na to být městem vhodným pro cyklistickou dopravu. V současnosti využívá kolo jako dopravní prostředek více než 60% obyvatel metropole.
Město postupně přechází také na obnovitelné zdroje energie. V současnosti je zde v provozu 62 větrných elektráren a do roku 2025 plánuje ztrojnásobení tohoto čísla a dosažení celkového výkonu přes 400 MW. Kromě toho zde najdeme například elektrárnu spalující odpad.

Důležité je i stavění ekologických budov. Budovy v nových čtvrtích obsahují například senzory, které vědcům umožňují studovat využití energie. Získaná data slouží k dalším vylepšením. Starosta Dánské metropole Frank Jensen tvrdí, že s přechodem na ekologičtější fungování se město stává výrazně čistším, tišším a celkově příjemnějším místem pro život a že změny vedou zároveň k vzniku nových pracovních míst a ekonomickému rozvoji. Nezbývá tedy než doufat, že se Kodaň stane vzorem pro ostatní metropole.


Michal Palas
Ekonom, vášnivý sportovec a fanoušek moderních technologií.
Vstup do diskuze