Viry, bakterie, či obyčejné toxické látky? To vše je teoreticky možné za pomoci nové technologie z krve dostat. Britský inženýr objevil způsob, jakým filtrovat nežádoucí struktury z krve pomocí magnetů. Zní to neuvěřitelně? To skutečně ano. Jeho metoda by mohla podstoupit klinické testy již příští rok.
Díky existujícímu výzkumu věděl biochemik George Frodsham, že je možné donutit magnetické nanočástice, aby se vázaly na specifické buňky v těle. Zatímco jiní vědci používali tuto techniku pouze k zobrazovacím účelům, Frodham šel dál a položil si otázku, zda by stejná metoda umožnila lékařům odstranit z krve nežádoucí látky.
"Pokud je možné vyříznout pacientovi nádor, lékař tak učiní," říká Frodsham. "Leukémie je nádor v krvi, tak proč neudělat totéž?" Za tímto účelem vytvořil technologii MediSieve, která funguje podobně jako dialýza - odebráním krve pacienta a její infuzí magnetickými nanočásticemi, které se vážou na konkrétní struktury. Ty jsou následně pomocí magnetů extrahovány a filtrovaná krev pumpována zpět do těla.
Frodshamův tým v současné době čeká na schválení klinických testů britskou regulační agenturou pro léčebné přípravky a zdravotnictví u pacientů, infikovaných prvokem plasmodium, způsobující malárii. Tento patogen totiž obsahuje železité krystalky hemozoinu, odpadní látky, vznikající po rozkladu hemoglobinu.1
Klinické testy by mohly být zahájeny již v roce 2020. Pokud v nich technologie uspěje, mohla by další rok následovat druhá zkouška, která ověří účinnost MediSieve na bakteriích způsobujících otravu krve. "Teoreticky můžete jít téměř po všem," říká Frodsham. "Ať už jde o bakterie, viry, nebo samotné toxické molekuly. Cokoli, co lze nanočásticemi specificky navázat, můžeme z krve odstranit. Potenciál je zde opravdu obrovský."
Zdroj: Neoscope, zdroj obrázku: AsianScientist
1https://malariajournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12936-018-2333-2


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze