Co všechno na nás prozradí naše tělní tekutiny? Vědci v nové studii odhalili, že plasma, lymfa, kostní dřeň a žluč obsahují exosomy, které by nám mohly pomoci včas odhalit rakovinu.
Exosomy jsou miniaturní váčky, které se uvolňují z buněk a poté putují po těle. Buňky tyto váčky používají jako komunikační nástroj – uvnitř váčků je přepravována informace ve formě nukleových kyselin, lipidů a proteinů. Systém váčků používají také rakovinné buňky, a proto se vědci podívali, jestli by nám rozdílné složení exosomů u zdravých tkání a tkání poškozených rakovinou nemohlo pomoci lépe diagnostikovat rakovinu.

Při podezření na rakovinu je pacientům velmi často prováděna tkáňová biopsie. Odebraná tkáň je poté zkoumána patologem pod mikroskopem, který dokáže odhalit, zdali se jedná o rakovinné bujení, či nikoliv. Tkáňová biopsie je však velmi invazivní vyšetření, které s sebou nese velká rizika. Alternativou nebo dokonce náhradou tkáňové biopsie by se v budoucnu mohla stát tekutá biopsie, při které stačí pacientovi odebrat plasmu či jiné tělní tekutiny. A je to právě tekutá biopsie, která vědcům umožnila nahlédnout pod pokličku rozmanitosti exosomů zdravých a onkologických pacientů.
Ve studii vědci zjistili, že se exosomy onkologických a zdravých pacientů opravdu liší. Jejich odlišnost spočívá v rozdílném zastoupení biomarkerů – specifických molekul. Biomarkery například mohou odhalit, ze které tkáně exosom pochází nebo s jejich pomocí také můžeme zjistit, jestli se v těle odehrávají rakovinné procesy.
Citlivost této nové diagnostické metody je vysoká, vědci ve studii dokázali odhalit rakovinu ještě před tím, než začaly vznikat metastázy. Zároveň se jedná o metodu velmi specifickou, protože biomarkery na exosomech nám prozradí i to, ve kterém orgánu či tkáni se rakovinné bujení odehrává. To je velikou výhodou, protože cca u 5% onkologických pacientů se pomocí konvenčních diagnostických metod nedá dohledat původ rakoviny, a tím pádem nemůže být zvolena ani optimální léčba.
Výsledky tohoto výzkumu jsou velmi slibné, do budoucna však bude ještě potřeba obohacovat databázi biomarkerů a jejich vzájemných kombinací, aby mohla být diagnostika rakoviny co nejpřesnější.
Úvodní obrázek: https://www.ox.ac.uk/news/2017-05-16-single-cell-focus-reveals-hidden-cancer-cells

Ilona Kramářová
Nadšenkyně do imunologie a udržitelné módy. Přírodovědkyně, medička a tanečnice.
Vstup do diskuze