Tým vědců z California Institute of Technology (Caltech) přichází s novou radikální technikou boje proti rakovině za pomoci ultrazvukových vln. Přestože je výzkum stále v plenkách, jeho první zjištění prokázala, že zvukové vlny o specifické nízké frekvenci skutečně dovedou nádorové buňky ničit a zároveň neohrozit zdravé.
Nejpokročilejší metodu v tomto směru, která je schopna nádory likvidovat, představuje vysokofrekvenční ultrazvuk (HIFU). Tento způsob dovede rakovinné buňky zabíjet soustředěnými a velice silnými zvukovými vlnami. Problémem HIFU je ovšem poměrně snadné ničení okolní zdravé tkáně. Přestože v loňském roce sklidila technika úspěch v léčbě rakoviny prostaty, ničení okolních buněk však stále není zamezeno.
V roce 2016 upozornili vědci z Caltech na rozdílné magnetické rezonance zdravých a nádorových buněk. To vytvořilo představu o využití specifických zvukových vln, které by byly teoreticky schopné rozvibrovat membránu rakovinných buněk do jejich prasknutí. Zatímco nádorové by vlny zlikvidovaly, zdravé buňky by zůstaly nedotčené.
"Když jsem se o této metodě dozvěděl, byl jsem nadšený. Má potenciál stát se revolučním způsobem léčby rakoviny," popisuje Peter Lee, vědec z výzkumného centra City Hope, který se k projektu rovněž připojil.
Vědci z Caltech proto začali testovat různé ultrazvukové frekvence na lidských rakovinových buňkách. V nové studii, publikované v časopise Applied Physics Letters, popisují, jak určité frekvence a správné doby vystavení zvukovým vlnám, mají za následek rozklad cytoplazmatických membrán a minimální poškození jejich zdravých sousedů.
"Na rozdíl od běžných metod, které cílí na jedinečné molekuly, můžeme rakovinu léčit na základě jejích fyzikálních vlastností," vysvětluje David Mittelstein, jeden z autorů nové studie. Nutno dodat, že je metoda stále v raných stádiích a čeká ji nespočet klinických testů, které ji umožní aplikaci v praxi.
Zdroj: Caltech, New Atlas, titulní obrázek: Drug Topics


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze