O použití umělé inteligence (AI) jsme v souvislosti s vývojem léčiv již psali. Další pokrok se povedl vědcům z MIT, kteří díky ní objevili lék likvidující velmi rezistentní druhy bakterií. Podobné objevy jsou poměrně důležité, jelikož rezistence bakterií k antibiotikům se stále zvyšuje.
Nové antibiotikum nese název halicin. Na rozdíl od ostatních léčiv, která jsou víceméně deriváty předchozích antibiotik, halicin dokáže likvidovat bakterie úplně novým způsobem. Ničí elektrochemický potenciál na membráně, bakterie tak není schopna správného energetického metabolismu a umírá. Tento poměrně drastický mechanismus nedovoluje bakterii si vytvořit rezistenci. U E.coli se to nepodařilo ani po měsíci používání.
K objevu vědci použili AI, kdy ji nejdříve naučili množství molekul a pak začali porovnávat, jaká kombinace by byla úspěšná v boji proti bakteriím. Efekt byl pozorovaný v pokusu na myších, kdy se podařilo zcela zničit bakterie A. baumanii, které způsobují infekci u vojáků v Afghánistánu.
Výzkumníkům se zatím podařilo prozkoumat přes 100 milionů molekul a najít dalších 23 potenciálně účinných látek. K posunu těchto sloučenin do praxe jsme stále daleko. I přesto, že se podobné výzkumy zdají slibné, proces dalšího testování a schvalování trvá nesmírně dlouho.
Zdroj: https://www.cell.com/cell/fulltext
Foto: Science in HD, Unsplash


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze