Využití umělé inteligence v lékařství není žádnou novinkou. Používá se např. v detekci nádorových onemocnění. V případě krvácení do mozku pomůže detekovat i ta nejmenší poškození, která na nesprávných místech mohou být smrtelná.
Oproti jiným patologickým stavům je třeba vytvořit program s maximální citlivostí a přesností. Zdá se, že právě jeden takový je na cestě. Stojí za ním výzkumnící z Univerzity Berkeley a UCSF. Program má nyní přesnost lepší než dva ze čtyř radiologů, kteří byli při testování přítomni.
Vývojáři ke konstrukci použili neuronových sítí, které jsou natrénované na 4396 CT snímků. Zatím se jedná o poměrně malé číslo, mějme však na paměti, že přesnost měření je nastavena na jednotlivé pixely. Jinými slovy téměř si nemohou splést krvácení s jakýmikoli chybami na snímku. Je dokonce upravený tak, že si nesplete miniaturní změny, které se mohou udát v krátkém čase pořizování snímku.
Stejně jako jiná zařízení, nemůže plně nahradit lékaře. Může ovšem výrazně pomoci s detekcí a určením typu krvácení. V tomto případě, kdy se hraje o každu vteřinu, se jedná o neocenitelné zrychlení celého procesu.
Zdroj: Engadget


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze