Vědci z Google Health a londýnské Imperial College navrhli počítačový model určený k analýze rentgenových snímků prsu za účelem odhalení vznikajícího rakovinného bujení. K tréninku programu byly využity snímky téměř 29 tisíc žen. V následném testu porovnali vývojáři program s prací 6 zkušených radiologů. Umělá inteligence dokázala odhalit zárodky rakoviny, které odborníci předtím přehlédli. K hodnocení přesnosti byla využita data zaznamenávající, zda u žen byla během následujících 365 dnů potvrzena rakovina prsu.

Práce radiologů je často stížená špatnou viditelností začínajícího rakovinného bujení, které je překryto dalšími tkáněmi. Umělá inteligence nepřehlédne žádný detail a navíc pracuje rychle a bez jakýchkoliv okolních vlivů nebo únavy. Jednotlivé snímky v praxi běžně kontrolují dva lékaři, aby se minimalizovalo riziko chyby. V případě dvojí kontroly vykazovali lékaři stejnou úspěšnost jako umělá inteligence. Nutno ale podotknout, že zatímco lékaři měli k dispozici zdravotní záznamy žen, program pracoval pouze s anonymními snímky.
Při porovnání s diagnózou pouze 1 lékaře dokázala umělá inteligence snížit počet snímků chybně identifikovaných jako pozitivní o 1,2 % a počet snímků chybně identifikovaných jako negativní (přehlédnutí rakoviny) o 2,7 %. Když si uvědomíme, jak dlouho trvá výcvik radiologů a jak časově náročná je analýza snímků prsu, je umělá inteligence velkým příslibem na zefektivnění procesu. Přesto stále zbývá otestovat program přímo v klinické praxi.
zdroj úvodního obrázku: techspot.com


Michal Palas
Ekonom, vášnivý sportovec a fanoušek moderních technologií.
Vstup do diskuze