Lidé trpící diabetem typu 1 musí takřka neustále sledovat hladinu glukózy v krvi a skrze inzulinové injekce ji udržet pod kontrolou. Nefunkční slinivku, která by za normálních podmínek hormon produkovala však může zastoupit aplikace, kterou celých 13 let vyvíjeli vědci z Cambridge. Jejich cílem je pomoci diabetikům v jejich běžném životě.
"Umělá slinivka" dokáže ve stejnou chvíli vyhodnocovat hladinu glukózy a zároveň dodávat inzulin. Podobu může mít buď podkožní jehly, nebo implantované mikro kapsle, fungující prakticky na stejném principu. Samotná aplikace CamAPS FX pak ovládá inzulinovou pumpu a zároveň zařízení monitorující glukózu. Tu na začátku letošního roku představila izraelská biomedicínská firma Beta-O2 Technologies. Pumpa obsahuje živé pankreatické buňky a kyslíkový tank, který udržuje buňky naživu. Buňky jsou získávány od dárců, mohou však být použity i prasečí.

Zcela zásadní je, že aplikace již úspěšně prochází prvními klinickými testy. Diabetici, jako Fiona O'Reilly, kteří ji vyzkoušeli, vyzdvihují především perfektní kontrolu nad glykémií. Aplikace bude k dispozici uživatelům operačního systému Android, kteří jsou zároveň pacienty některých diabetologických klinik ve Velké Británii. Pořídit si ji mohou za 70 liber měsíčně. Její vývojáři ovšem věří, že by jednoho dne mohla sloužit diabetikům po celém světě.
"Naším cílem je zmírnit nekonečné břemeno, které pacienty s diabetem po celý život sužuje," říká profesor Roman Hovorka, který vývoj aplikace vedl.
Originální článek z University of Cambridge: https://www.cam.ac.uk/research/news/worlds-first-artificial-pancreas-app-licensed-for-people-with-type-1-diabetes-in-uk
Zdroj: New Atlas, University of Cambridge, zdroj titulní fotografie: Negative Space


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze