Umělé slunce vytvořené v Jižní Korei dosáhlo nového teplotního rekordu. Teplotu o hodnotě 100 milionů stupňů Celsia vyzařovalo déle než kdykoli předtím.
Jedná se o tzv. Korea Superconducting Tokamak Advanced Research (KSTAR) neboli fúzní reaktor, kde dochází k zahřívání a oddělování iontů a elektronů. KSTAR nově dokázal zahřát plasmu na tak vysokou teplotu po dobu 20 sekund. Překonal tím současný rekord o více než polovinu.
Fúzní zařízení kopírují reakce probíhající přímo ve Slunci. Mohly by zajistit silný a nevyčerpatelný zdroj čisté energie uvolněním obrovského množství energie, která by byla převedena na elektřinu.
Několika fúzním zařízením se podařilo zahřát plasmu na tak vysoké hodnoty. Nikdy se však nepovedlo udržet proces tak dlouhou dobu. KSTARu se to povedlo díky zlepšení operačního módu s názvem Internal Transport Barrier, který umožnil zahřívání po tak dlouhou dobu.
"Technologie potřebné pro prodloužení doby vysokoteplotního zahřívání jsou klíčové k realizaci fúzní energie," potvrzuje ředitel KSTAR Research Center, Si-Woo Yoon. "Úspěch KSTARu bude bodem zlomu pro zajištění technologií dlouhodobých vysokoteplotních operací."
Dlouhodobým cílem vědců z výzkumného centra KSTARu je dosáhnout operace trvající 300 sekund při teplote 100 milionů stupňů. Doufají, že se to podaří do roku 2025. Teplota 100 milionů stupňů by měla být standardem pro fúzní operace.
Zdroj: The Independent; Phys.org
Foto: Vivek Doshi, Unsplash


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze