Po dlouhodobém výzkumu je poprvé na obzoru univerzální vakcína proti různým zmutovaným druhům chřipky. Nese název FLU-v, a měla by se v dohedné době dostat do posledních kol klinických testů. Pokud všemi testy projde, půjde o jeden z největších objevů posledních let. Studie byla publikována v časopise Annals of Internal Medicine.
Klinické testy ve fázi 1 a 2 zatím přinesl dobré výsledky. Vakcína je účinná a nezpůsobuje žádné závažné vedlejší účinky. V posledním kole náhodného klinického testu o 175 účastnících se potvrdily změny v hladině protilátek a v imunitní odpovědi. "Zatím jsme prošli čtyřmi klinickými testy, které ukázali účinnost látky i po šesti měsících od aplikace," řekla Olga Pleguezuelos pro server ScienceAlert.
V minulosti se výzkum zaměřoval především na vytvoření "super protilátky". Ta by měla navázat jakýkoli kmen chřipky a zabránit mu, aby infikoval buňku. To je pro dnešní vědu neproveditelné. Proto se vědci zaměřili na virus jako takový, a hlavně na ty části, které se během sezónních mutací nemění.
Použili k tomu počítačového algoritmu, díky kterému vysledovali ty části, které se u viru nemění. Vakcína tak obsahuje čtyři rozdílné komponenty proti čtyřem rozdílným oblastem viru. Pokud se jedna z částí viru změní, vakcína je stále účinná proti dalším třem.
Vakcína aktivuje T-buňky, které detekují specifickou oblast viru a spouští kaskádu imunitní odpovědi. Díky tomu zastaví a zničí infekci. Už v minulosti se ukázalo, že pacienti s pre-existujícím odpovědím T-buněk jsou lépe chráněni proti chřipce.
Autoři studie jsou připraveni na klinickou fázi 3. Test by měl proběhnout na mnohem větším vzorku obyvatel. Zatím se čeká na investora, který by výzkum financoval.
Zdroj: https://annals.org/aim/article-abstract/2762723/immunogenicity-safety-efficacy-standalone-universal-influenza-vaccine-flu-v-healthy
Foto: Wasswa James, Unsplash


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze