Povrchová zranění umíme mnohdy jednoduše vyléčit. S těmi vnitřními je to složitější. Vědci proto vymýšlí nejrůznější způsoby, jak si s nimi poradit. Poslední novinkou je využití nám přirozených bakterií k zahojení poranění střev.
Výsledkem práce výzkumného týmu z Harvardu je hydrogel vyrobený z nanovláken, který může snadno adherovat ke stěnám střeva. Nanovlákna jsou získávány pomocí modifikace bakterie E. coli, která je našemu trávícímu traktu přirozená.
Takto modifikované bakterie se dají snadno vypěstovat v laboratoři a poté, pomocí injekční stříkačky, aplikovat přímo na místo poranění. Výhodou přitom je tloušťka gelu. Zůstává stejná jako u hlenu produkovaného střevem a proto ho orgán snadněji přijímá.
Celý výzkumný tým považuje objev za velký úspěch. Je to i tím, že "biofilmy" tvořené bakteriemi zpravidla zabraňují léčbě poranění. Vlákna modifikované E. coli však dovedou přesný opak.
Podle vědce Jeffrey Karpa se ve výsledku jedná o jakýsi "obvaz v spreji". Narozdíl od většiny materiálů dokáže projít přes vysoce kyselé prostředí žaludku až do tenkého střeva a zde vydržet jeden až pět dní. Během této doby dokáže vykonat potřebnou práci k zahojení zranění. V současnosti je projekt testován na zvířatech. Použití na lidech je tak otázkou ještě několika let.
Zdroj: Engadget, Photo: Rocky Mountain Analytical


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze