Se zajímavým nápadem přišli vědci z Pasteur Institute ve Francii. Pomocí modifikované vakcíny proti spalničkám chtějí oklamat lidský organismus tak, aby produkoval protilátky, které by mohly být účinné proti COVID-19.
Již v březnu vědecká skupina obdržela grant na preklinický výzkum od norské Koalice pro epidemickou připravenost a inovace (CEPI) v hodnotě 4,9 milionu dolarů. Jedná se o jeden z osmi podobných výzkumů, který CEPI financuje.
CEPI nadále předpokládá, že celkový vývoj vakcíny bude stát zhruba 2 miliardy dolarů. A to především kvůli následným dostatečným dodávkám. Předseda institutu, Frédéric Tangy, však tvrdí, že je to cena, která stojí za to. "Imunizace velké části společnosti (60-70 %) je klíčem k naprosté likvidaci pandemie," řekl.
Pasteur Institute je jedna z nejčinnějších institucí v boji proti závažným bakteriálním či virovým chorobám. Jeho činnost pozitivně přispěla proti tuberkulóze, obrně, tyfu, HIV či žluté zimnici. V lednu se vědcům povedlo osekvenovat kompletní genom SARS-CoV-2 pár dní po prvních potvrzených případech nákazy ve Francii. V tuto chvíli se celých 133 oddělení institutu soustředí na boj proti COVID-19.
Tangyho tým teď pracuje na modifikaci standardní vakcíny proti spalničkám pomocí jednoho z proteinů, který obsahuje částice nového koronaviru. Věří, že dosáhnou imunitní reakce, stejně jako v případě normální vakcíny MMR používané proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím.
Tyto oslabené "živé" vakcíny způsobují silnou a dlouhotrvající imunitu a nejsou tak drahé na produkci. Použití ověřené vakcíny by mohlo navíc urychlit schvalovací proces. S podobnou strategií má vědecký tým zkušenosti. V minulosti použil stejný způsob v boji proti viru Chikungunya, kterým se nakazí miliony lidí v Africe a Jižní Asii každý rok. Vakcína proti tomuto viru je teď v testovací fázi 3 (klinické testy na větším vzorku).
Testování na zvířatech by mělo začít během následujících měsíců na University of Pittsburgh, která s institutem spolupracuje. Dalším krokem je pak vývoj vakcíny pro klinické testy v rakouské firmě Themis. Tangy předpokládá, že testy na lidech by mohly začít během jednoho roku.
Zdroj: Business Insider, ScienceAlert, https://www.pasteur.fr/en/medical-center/disease-sheets/chikungunya-0
Foto: Getty Images
Více o koronaviru na CZECHSIGHT:
- Virus SARS-CoV-2 nebyl vyvinut v laboratoři, tvrdí američtí vědci
- V Česku probíhá studie pomocí plošného testování na koronavirus
- Při léčbě by mohla pomoci krev výlečených pacientů
- Hackaton proti koronaviru vyhrála dezinfekce na bázi UV záření
- ČVUT pomáha v boji proti koronaviru. Jejich maska prošla testy


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze