Když v roce 1980 fanoušci ságy Hvězdné války poprvé sledovali film Impérium vrací úder, považovali zmrazení Hana Sola za pouhý výplod fantazie George Lucase. Dnes, o 39 let později vesmírní inženýři uvažují, že by lidská hibernace mohla v kosmických programech sehrát důležitou roli.
Ze Země na Mars je poměrně dlouhý kus cesty. Nejblíže 55 milionů kilometrů, což v závislosti na rychlosti letu obnáší cirka 5-6 měsíců. Ukazuje se však, že existuje možnost, jak tuto cestu zdánlivě zkrátit.
Specializovaný program, složený z vědců Evropské kosmické agentury (ESA) studoval myšlenku hibernace astronautů, kteří by jednoho dne mohli na rudé planetě stanout. Ačkoli nepotvrdili žádný konkrétní plán, ukazuje se, že lidská hibernace začíná mít v kosmickém průmyslu své slovo. Výhody hibernující posádky v průběhu dlouhých misí posoudila skupina odborníků z ESA Concurrent Design Facility (CDF). Nutno ovšem dodat, že nejde o hibernaci v pravém slova smyslu, neboť ta je (například u velkých zimujících savců) charakterizována cíleným snížením metabolických procesů. Princip, představený vědci z CDF je naopak zcela umělý.
"Pracovali jsme na úpravě kosmických lodí, její logistice, spotřebě energie, ochraně před zářením a celkovém designu mise," uvedl Robin Biesbroek z CDF. "Brali jsme v úvahu, jaký dopad by mohla přinést hibernace na bezpečnost lidské posádky."
Posádka by do stavu hibernace byla po dobu cesty uložena pomocí doposud nekonkrétní medikace uvnitř chladových boxů. Tým CDF údajně zjistil, že hmotnost kosmické lodi by tak mohla být díky omezení prostoru a spotřebních materiálů o celou třetinu. Přesto by následné probuzení, přes nadměrné tukové zásoby, mohlo trvat přibližně tři týdny.
"Kdybychom dokázali uměle snížit metabolismus astronautů o 75%, podobně jako to cíleně dělají v přírodě u hibernující zvířata, mohli bychom dosáhnout velkých hmotnostních úspor a nákladů," říká vedoucí týmu Jennifer Ngo-Ang.
Znamenají ovšem výsledky CDF skutečnou úlevu pro budoucí kosmické lety? Nechme se překvapit!
Zdroj: Futurism


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze