Pro přepravu studentů v Sharjah University (Dubaj, Spojené arabské emiráty), jeden z největších universitních kampusů na světě, byl v rámci pilotního projektu použit elektrický autonomní autobus NAVYA Autonom.

Cílem projektu je posouzení efektivity autonomních autobusů. Právě pro tento účel se ukázalo vhodné jedno z největších univerzitních měst. Autonomní vozidlo poskytla společnost ION a celý pilotní projekt byl dozorován místní policií, která dohlížela na dopravní situaci, především bezpečnost chodců.

Vozidla bez řidiče jsou plně elektrická, vybavená příslušenstvím pro přepravu vozíčkářů a schopná přepravit až 15 cestujících. Společnost ION spolupracuje s NAVYA Autonom na vývoji autonomní technologie již od ledna 2020 s ambicemi rozšířit jejich projekt i mimo univerzitní kampus.

Studenti se  v rámci pilotního projektu mohli nejen přepravovat v rámci univerzitního města v autobuse bez řidiče, ale zároveň se také úzce seznamovali s technologiemi, které by se v příštích letech měla stát novým standardem v oblasti sdílené mobility.

„S potěšením oznamuji úspěšné dokončení našich pokusů o autonomní kyvadlovou dopravu Navya v Sharjah University City. Inteligentní elektrické autobusy mají potenciál nabízet pravidelné a spolehlivé služby ve městě, přičemž snižují provoz vozidel a zlepšují kvalitu ovzduší,“ tak okomentoval pilotní projekt Khaled Al Huraimel, předseda představenstva ION.

Podle místních novin Dubai Gazzete jsou pokusy na Sharjah University nejnovější z výzkumu, kterému se ION dlouhodobě věnuje. Portál dále uvádí, že ION ohlásil v září 2020 partnerství s Sharjah Roads & Transport Authority (Sharjah RTA). Cílem tohoto partnerství je testování autonomní ride-hailingové služby, která by měla být spuštěna do konce tohoto roku.

O dalších autonomních projektech naleznete na CZECHSIGHT například v:

Zdroj: https://www.intelligenttransport.com/transport-news/109725/driverless-shuttle-pilot-proves-successful-at-sharjah-university-city/

Foto: ION, intelligenttransport.com