Cesta na Mars je pro lidské tělo nebezpečná a tak tomu bude do té doby, než věda zjistí, jak správně astronauty chránit před náporem kosmického záření. Návrhy na ochranu astronautů obvykle hovoří spíše o lepším stínění kosmických lodí. Ovšem genetik Chris Mason z Weill Cornell University přináší do vínku jinou myšlenku - vyslání geneticky upravených lidí.
Mason přišel s návrhem budoucí posádku vybavit DNA z legendárních želvušek, organismů, které jsou právem považovány za nejodolnější na planetě Zemi. Želvušky odolají vakuu i tlaku 6x vyššímu, než panuje na nejhlubším dně oceánu, extrémním teplotám a v anabióze přežít oproti člověku i tisícinásobnou radiaci. Díky svým mimořádným schopnostem adaptace jsou používány v kosmických programech.

Co kdybychom si však pro dopravení člověka na Mars jejich mimořádné geny vypůjčili? Vzhledem k současnému pokroku eugeniky je budoucnost biotechnologií v kosmickém cestování takřka jistotou. Genom želvušek by tak mohl potenciálně zvýšit odolnost lidských buněk.

Chris Mason se otázce poškození lidského těla vesmírným cestováním dlouhodobě věnuje. Připouští však, že genové modifikace jsou v tomto ohledu stále v nedohlednu. "V příštích dvaceti letech takový projekt neplánuji," řekl Mason. "Stále nás čekají dlouhé roky ověřování. Za dvacet let bychom mohli být ve fázi, kdy bychom k tomuto kroku přistoupili."
Zdroj: Neoscope


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze