Studie publikovaná v časopise Science sledovala případy nákazy novým koronavirem v Číně. Potvrdila, že důkladnější testování a zvýšená identifikace dosud nezdokumentovaných případů výrazně snížila rozšíření nemoci.
Toto tvrzení se zdá poměrně logické. Avšak do výzkumu vědců z Columbia University, Imperial College London UC David a University of Hong Kong nikdo nevěděl, jak velký dopad může mít. Pomocí počítačového modelu se na simulaci ukázalo, že až 86 % nakažených může být nezdokumentováno. Jako vzorek sloužily případy v 375 čínských městech mezi 10. a 23. lednem.
"Obrovské rozšíření nemoci v Číně bylo způsobeno především lidmi, kteří měli malé nebo žádné příznaky," řekl Jefrrey Shaman, spoluautor studie, pro server New Atlas. Těchto případů byla v té době velká většina. Podstatné je, že i bez příznaků se dotyčný stává šiřitelem nemoci.
Díky těmto poznatkům dochází autoři k jednoznačným závěrům. Veškerá přísná opatření, jako jsou celostátní karanténa, nošení ochranných pomůcek, důsledná hygiena, mají svůj smysl v zamezení rozšiřování nemoci tímto způsobem. Nejúčinnějším řešením by bylo plošné testování, avšak zde jsou si vědomi jeho limitů a praktické neproveditelnosti.
Nejedná se o první studii zkoumající utajený přenos. Již v únoru byl publikován výzkum Imperial College London, který ukazuje, že až dvě třetiny případů nákazy, nemusí být zaznamenáno.
Světová zdravotnická organizace (WHO) nabádá všechny k podobným opatřením, která zavádí většina států Evropy. Dodává, že klíčem k úspěchu je co možná nejširší testování. To znamená i otestování lidí bez příznaků, kteří se setkali s někým, kdo je na onemocnění pozitivní.
Zdroj: https://science.sciencemag.org/content/early/2020/03/13/science.abb3221
Foto: Dimitri Karastelev, Unsplash


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze