Stamilióny lidí v karanténě nebo v izolaci, uzavřené továrny, zrušená letecká a vlaková doprava. Celý svět jakoby se zastavil a utichl. Jak velká změna se odehrává, potvrzují i vědci, kteří tvrdí, že pokles lidské aktivity se projevil na snížení otřesů zemské kůry. Právě jakýsi šum v podobě nepatrných otřesů bývá způsoben kombinací vlakové dopravy, těžké nákladní dopravy, těžkého průmyslu apod. Podobný pokles je jindy podle seismologů pozorovatelný pouze během vánočních svátků.
Data ze seismografu v belgickém Bruselu ukazují pokles měřených vibrací o jednu třetinu, který nastal v době uzavření škol a mnohých podniků. Stephen Hicks z londýnské Imperial College zveřejnil graf znázorňující pokles seismologického šumu změřeného seismografem v Anglii, který přisuzuje poklesu v automobilové dopravě.
The #covid19UK lockdown as seen by a seismometer. This week has seen a reduction in average daytime background seismic noise level (purple line). Data is from @BGSseismology station SWN1 located close to the M4 motorway, so this probably reflects less traffic out on the roads. pic.twitter.com/uNhtKmeCdf
— Stephen Hicks 🇪🇺 (@seismo_steve) March 26, 2020
Díky tomuto poklesu v šumu mohou nyní vědci zaznamenávat mnohem přesněji vibrace způsobené přirozeně. Ať už se jedná o drobná zemětřesení nebo například vibrace způsobené mořskými vlnami. Sledování rychlosti mořských vln totiž může přinést zjištění o sopečné aktivitě, která vlny ovlivňuje. Pokud tedy všudypřítomné uzavírky potrvají ještě nějakou dobu, otevírá se vědcům jedinečná šance získat mnohem přesnější měření přirozených otřesů zemské kůry a dozvědět se tak více například o šíření zemětřesení.
Zdroj: Nature, FastCompany
Úvodní obrázek: NASA (Unsplash)


Michal Palas
Ekonom, vášnivý sportovec a fanoušek moderních technologií.
Vstup do diskuze