Ve čtvrtek 23. dubna v česku začalo plošné testování vzorku populace na COVID-19. Při obsáhlé studii má dojít k vyšetření až 27 tisíc lidí. Testování probíhá na principu přítomnosti protilátek v těle – ty se v těle objeví zhruba až dva týdny po nakažení virem. Studie má tedy za úkol zjistit kolik procent obyvatel prodělalo nemoc bez příznaků.
S testováním na koronavirus reprezentativního vzorku společnosti přišel jako první Island. Výsledky výzkumu byly zásadní – polovina lidí, kteří mají Covid-19 jsou asymptomatičtí. Zjištění ale nemusí být plně objektivní: „Je důležité si uvědomit, že účast na studii je dobrovolná, což může mít vliv na výsledný koeficient,“ uvedlo v oficiálním vyjádření islandské Ministerstvo zdravotnictví společně se získanými daty.
Proč je průzkum promořenosti populace tak důležitý?
Poslední měsíce života většiny obyvatel se točily kolem nového typu koronaviru. O tom toho ale ještě nevíme dost. I proto se různí názory odborníků či postoje zemí v boji proti SARS-Cov-2. Některé přístupy tvrdí, že se Covidu-19 už nezbavíme a musíme se naučit žít s ním. Jiné, že po prodělání nemoci získáme ochranu a musí dojít k řízenému promoření populace, to abychom mohli ohroženým skupinám poskytnout kolektivní imunitu. A nakonec takové, že musíme populaci bránit za každou cenu, virus vymýtit, či najít vakcínu.
Abychom věděli, který z přístupů je správný, je třeba o SARS-Cov-2 zjistit co nejvíce informací. Jedním z nejdůležitějších údajů je to, jak velké procento lidí ve společnosti jej prodělalo. Z hlediska zkoumání nemoci je důležité odhalit, kolik z nakažených ji prodělalo bez symptomů. Zásadní je také, zda po prodělání nemoci dochází k získání imunity. To vše má stávající studie pod záštitou Ministerstva zdravotnictví zkoumat.
Testování v Česku, stejně jako na Islandu, probíhá na principu dobrovolnosti. Takže i u nás se zúčastní spíše ti lidé, kteří se případné nákazy obávali více než běžná populace. Součástí studie není jenom test krve, který má odhalit přítomnost protilátek, ale i dotazník. Testování probíhá na několika místech: v Praze, v Brně a na Olomoucku.
Olomoucká část má o něco větší důležitost, protože probíhá na základě žilní krve a ne pouze pomocí testovacích kitů, jako v ostatních lokalitách. Krev bude v případě pozitivního nálezu dále vyšetřena pro zjištění počtu protilátek – což je nezbytné pro výzkum imunity proti nemoci.
Testovací kity doprovází kontroverze
V mnoha zemích se nyní uchylují k testování přítomnosti protilátek pomocí testovacích kitů, těm stačí pouze kapka krve z bříška prstu. Mnoho expertů ale varuje, že se na trhu nachází velké množství neschválených kitů. Navíc i ty schválené nemusí mít stoprocentně spolehlivé výsledky.
Chybovost kitů znehodnotila závěry testování i v Kalifornii. V oblasti Santa Clara otestovali 3 300 lidí, kde každý 66. testovaný měl pozitivní výsledek na přítomnost protilátek proti Covid-19. Podle údajů výrobce testovacích kitů ale připadají dva falešně pozitivní výsledky na 371 negativních. Což znamená, že oficiální závěry mohou být až o třetinu nadhodnocené.
S možnými vadami rapid-testů ale Česko počítá. Výsledky jsou k dispozici do 15 minut a v případě, že je výsledek pozitivní je danému jedinci odebrán stěr z nosohltanu. A tím právě dochází k eliminaci nepřesného testování. Současně se zdravou populací probíhá i studie v rámci rizikových skupin chronicky nemocných občanů. Výsledky by měly být k dispozici na začátku května.
Zdroje:
https://www.nature.com/articles/d41586-020-01095-0
https://www.mzcr.cz/dokumenty/v-ceske-republice-zacina-unikatni-studie-kolektivni-imunity-vuci-covid-19_19050_114_1.html
https://www.krajpomaha.cz/aktualne/kraj-proti-koronaviru
Foto: Unsplash


Klára Odstrčilová
Věčná studentka a wannabe cestovatelka se zájmem o technologie, sociologii, psychologii, prostě o samé logie. Chci popularizovat vědu. Zatím to dělám pouze písmenky, časem snad i audiovizuálně.
Vstup do diskuze