Curyšský dopravní úřad (VBZ), společně s ViaVan, spustily „Pikmi“. První dopravní službu “veřejné dopravy” na vyžádání, která bude v určitých částech města fungovat v rámci pilotního provozu rok a půl.

Nová služba bude zahrnovat téměř 150 virtuálních autobusových zastávek v určitých městských částech, k nimž aplikace pro chytré telefony navede cestující, jakmile si zarezervují jízdu.

VBZ doufá, že nová služba zlepší nabídku dopravy obyvatelům švýcarského města, zejména v rámci „posledního kilometru“. Pomocí aplikace Pikmi se cestujícím zobrazí čas příštího vyzvednutí a nejrychlejší trasa do místa vyzvednutí. Cestující, kteří mají v plánu cestovat podobnými směry budou spojeni dohromady aby došlo k co nejefektivnějšímu využití vozidel. Zároveň, jak vyplývá z vyjádření Silvan Weber, vedoucí projektu Pikmi, cesty v rámci této služby budou integrovány do stávajícího tarifu jízdenek. Uživatelé si tedy nebudou muset obstarávat další jízdné.

Malé dodávky zaplní mezery ve večerních hodinách od 20:00 do 24:00, kdy jsou nabídky tradiční veřejné dopravy méně dostupné. Kromě curyšských čtvrtí Altstetten a Albisrieden zahrnuje provozní oblast také dopravní uzly Triemli a Hardplatz.

Zároveň, je spuštění pilotního projektu “veřejné dopravy” na vyžádání reakce na současnou koronavirovou pandemii, které proměnila návyky dopravního chování. Pikmi je tak příkladem nové inovativní technologie, jejích testování bylo urychleno právě v souvislosti se současnou situací. Dále je pilotní projekt součástí dlouhodobého strategického rozvoje města, v rámc, kterého jej služba Pikmi pro Curych dalším krokem k tomu, aby se stal inteligentním městem (tzv. smart city).

Nová služba, jak už bylo v článku řečeno, nebude vyžadovat žádnou další infrastrukturu. Zhruba 150 autobusových zastávek Pikmi bude toziž virtuální a zobrazí se pouze v doprovodné aplikaci pro smartphone. Kvůli tomu bude nová služba disponovat hustou sítí možných zastávek. Potenciální cestující tak budou moci nasednout do vozu téměř za každým rohem.

Curyšský dopravní úřad dále doufá, že služba Pikmi pomůže propojit dopravní uzly ve městě nebo nabídne pohodlné řešení pro poslední část dlouhé cesty – například cestu pozdě v noci zpět z nádraží domů.

Zdroj: https://www.intelligenttransport.com/transport-news/111423/zurich-launches-pikmi-on-demand-transport-service-in-city-first/

Foto: ViaVan