Zajímavý objev se podařil vědcům z Columbia University. Ukázalo se, že lék, který vyvíjejí proti vzácnému ledvinovému onemocnění dokáže "vyhladovět" nádorové buňky pankreatu k smrti.
Stejně jako buňky v celém těle potřebují rakovinné buňky ke svému přežití energii a různé metabolity. Klíčová je pro ně aminokyselina cystein. Ten se vyskytuje ve většině proteinů v našem těle a jedna z jeho hlavních funkcí je boj proti oxidačnímu stresu.
Nádorové buňky pankreatu mohou tělu ublížit právě zvýšenou mírou oxidačního stresu. Ten poškozuje pouze okolní buňky. Proč? Protože rakovinné buňky importují velké množství cysteinu, který je chrání. "Vzhledem k tomu, že nádor závisí na velkém přínosu cysteinu, doufali jsme, že bude možné jeho růst zastavit selektivním napadáním této aminokyseliny," řekl doktor Kenneth P. Olive, jeden z autorů studie, pro server New Atlas.
Studie je vypracovaná na myším modelu rakoviny slinivky, který je velmi podobný tomu lidskému. Myši byl odstraněn gen, který kontroluje import cysteinu do buněk. Tím se zastavil růst nádoru a zdvojnásobila se doba přežití.
Následující experiment pracoval s lékem cysteináza. Tato sloučenina, která je zatím ve vývoji, by měla léčit pacienty s genetickým onemocněním cystinurií. Ta způsobuje zvýšenou produkci cysteinu a tvorbu ledvinových kamenů. Vědci tak zaznamenali pozitivní účinky i v boji proti rakovině slinivky.
Výzkumný tým teď doufá, že půjde lék použít v kombinaci s dalšími druhy léčby. Vzhledem k tomu, že rakovina slinivky je jedno z nejzákeřnějších nádorových onemocnění, je výzkum velkou nadějí pro řadu nemocných.
Zdroj: https://science.sciencemag.org/content/368/6486/85.editor-summary
Foto: Robina Weermeijer, Unsplash


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze