Týden mozku, pořádaný Akademií věd ČR, ve spolupráci s Ústavem experimentální medicíny AV ČR a Českou společností pro neurovědy, si každoročně klade za cíl představit široké veřejnosti novinky ze světa neurověd, psychiatrie a výzkumu mozku. Kvůli mimořádné situaci si letos odbyde svou online premiéru – sice se se svými oblíbenými vědeckými osobnostmi nesejdeme tváří v tvář, zato však budeme moci veškerý program sledovat z pohodlí svého domova.

Letošní ročník festivalu přinese tradičně bohatý program, tentokrát však kompletně online. Autor fotografie: Jana Plavec, zdroj: web festivalu Týden mozku

Jako vždy se v průběhu festivalu představí řada významných odborníků, kteří zvídavým divákům nastíní pestrou škálu vědeckých témat. V rámci třinácti hlavních popularizačních přednášek se diváci dozví zajímavé informace o neurodegenerativních onemocněních, výzkumu duševních poruch, nových diagnostických metodách a umělé inteligenci.

Mezi přednášejícími budou např. profesor Cyril Höschl, ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), profesorka Soňa Nevšímalová, expertka na spánkovou medicínu a dětskou neurologii, profesor Aleš Stuchlík z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR a mnoho dalších.

„I přes nepříznivou kovidovou pandemii pokračuje výzkum mozku a jeho onemocnění dál mílovými kroky. V přednáškách Týdne mozku vás budou naši přední odborníci informovat o tom, co nového se událo u nás a ve světě ve výzkumu mozku a jeho onemocnění,“ říká zakladatel festivalu, profesor Josef Syka.

Kromě hlavních přednášek, u kterých nebudou chybět ani moderované diskuze a odpovědi na dotazy z publika, na zájemce čeká také bohatý doprovodný program. Můžete se těšit na naučné filmy, informační videa, virtuální prohlídky vědeckých pracovišť a besedy s odborníky. Ať už vás zajímají psychedelika a jejich potenciální využití v léčbě duševních onemocnění, tipy k procvičování paměti či propojení hudby a studia jazyků, přijdete si na své.

Nebudou chybět přednášky, semináře, filmy či virtuální prohlídky výzkumných středisek. Autor fotografie: Jana Plavec, zdroj: web festivalu Týden mozku

Kompletní program akce, která proběhne od 15. - 21. března 2021, naleznete na webových stránkách festivalu. Všechny přednášky budou vysílány na Facebookových stránkách a příslušném Youtube kanálu, na webu je pak budete moci shlédnout i ze záznamu – vše bez nutnosti registrace a zcela zdarma.


Zdroje: Týden mozku; Tisková zpráva - Týden mozku 2021

Zdroje obrázků: Týden mozku