Kometa Neowise byla poprvé objevena 27. března tohoto roku vesmírným teleskopem NASA, který nese stejné jméno, a po kterém byla kometa pojmenována. V té době ještě nebylo zřejmé, zda kometa svůj průlet okolo Slunce přežije či zda ji potká osud několika předchozích takto objevených komet, které se při průletu okolo Slunce rozpadly.
Kometa však minulý týden svůj průlet okolo Slunce přežila, a díky tomu nám nyní nabízí na noční obloze vzácnou podívanou. V minulých několika dnech byla pro přímé pozorování stále příliš blízko ke Slunci, avšak nyní se již od Slunce vzdaluje a v příštím měsíci bude na obloze viditelná po celou noc.
Comet Neowise photographed in #Tucson about an hour ago! #cometneowise #NEOWISE pic.twitter.com/UFYu8Ia0XK
— Sean Parker (@seanparkerphoto) July 8, 2020
Podle NASA je stále možné, že se kometa může ještě rozpadnout, a je tedy obtížné předpovědět, jak přesně bude jasná na noční obloze v příštím měsíci. Je však pravděpodobné, že bude viditelná alespoň příští týden. Pozorovat kometu už v těchto dnech je možné krátce po západu Slunce na severním obzoru. Pro nalezení komety na noční obloze můžete využít i některé z online planetárií.
Nejlepší podmínky pro pozorování komety, pokud se nerozpadne, se však očekávají o víkendech 18.-19. července a 25.-26. července, kdy bude Měsíc v novu a kometa by měla být pouhým okem viditelná celou noc. Pozorovatelům bude stačit místo s tmavou noční oblohou – pro lepší pozorování komety je možné použít i dalekohled.
Zdroj: NASA
Úvodní foto: Hypatia Alexandria, Flickr


Vstup do diskuze