Když paleontologové A. Ghilardiová a T. Aureliano v roce 2006 našli 80 milionů starou lýtkovou kost Titanosaura, netušili, že tento objev bude značně významnější, než všichni očekávali. Už na místě vykopávek si všimli neobvyklého poškození kosti, které nemohlo být způsobené žádným poraněním. Nejdříve si mysleli, že narazili na nějaký druh rakoviny kosti.

Při pozdějším zkoumání bylo zjištěno, že se nejedná o rakovinu, nýbrž o osteomyelitidu, tedy zánět kostní dřeně, kterým dnes trpí zvířata i lidé. Díky CT scanu kosti mohli vidět, jak se infekce prorůstala z vnitřku kosti napovrch. Pravděpodobně působila postaršímu dinosaurovi bolesti a způsobovala velké otevřené vředy na kůži. Díky tomuto dinosaurovi dali vědci přezdívku ‚Zombie Dino‘.

Jak postupně připravovali článek, zjišťovali, že chybí spousta historických dat o osteomyelitidě, a dokonce ani v moderní medicíně se o ní moc neví. Rozhodli se tedy z kosti extrahovat mikroskopický vzorek tkáně, který by pomohl vysvětlit, jak přesně nemoc probíhá.

V roce 2018, při studiu vzorků tkáně pod mikroskopem, Aureliano nečekaně narazil na mikrofosilie – zkamenělé mikroorganismy o velikosti do 1 mm. V tomto případě se jednalo o červu podobného parazita, který žil v dinosaurově krvi. Paleontolog byl šokován, jelikož se nikdy nepodařilo najít parazity v dinosauří kosti, našli se zatím jen ve zkamenělých výtrusech nebo zalití v jantaru. Dalším zkoumáním kosti se červu podobných parazitů podařilo najít ještě přes 70.

Jednu věc ale vědci stále nevědí a bude potřeba dalšího výzkumu. Zda byl zánět kostní dřeně způsobem parazitem, nebo zda zánět jen připravil ideální prostředí pro parazita, který se tak mohl nerušeně množit.


Původní článek: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0195667120303591

Zdroj textu i obrázku: https://www.smithsonianmag.com/science-nature/first-evidence-parasites-dinosaur-bones-found-180976309/

Autor obrázku: Hugo Cafasso