Mezinárodní tým vědců vyvinul zařízení, které dovede ovládat nervové obvody pomocí malého mozkového implantátu, ovládaného chytrým telefonem. Od nové technologie si slibuje snazší a rychlejší odhalení mozkových onemocnění, jako Alzheimerova či Parkinsonova choroba, závislosti, deprese i bolest.
Tým, složený z jihokorejských a amerických vědců publikoval svou technologii v časopisu Nature Biomedical Engineering. Zařízení, využívající vyměnitelné zásobníky léků a Bluetooth může dlouhodobě cílit na konkrétní neurony.
Jeden z hlavních autorů projektu, Raza Quazi, z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST), Coloradské Univerzity v Boulderu uvedl, že nová technologie významně zastiňuje dosavadní používané metody, které obvykle používají kovové trubice a optická vlákna. Ty pak mohou v měkké mozkové tkáni v průběhu času způsobovat různá poškození a proto pro dlouhodobou implantaci nejsou příliš vhodná.
Využitím nové technologie mohou neurovědci pomocí smartphonu snadno spustit uvolňování jakékoli kombinace léků, aniž by do mozkové tkáně sami vstupovali. „Toto revoluční zařízení je plodem rychle se rozvíjející elektroniky a nanoinženýrství,“ řekl o projektu Jae-Woong Jeong, profesor elektrotechniky na KAIST. „Máme zájem o další vývoj této technologie a její klinickou aplikaci.“
Vývoj byl podpořen granty National Research Foundation of Korea, USA National Institute of Health, National Institute on Drug Abuse a Mallinckrodt Professorship.
Zdroj: ScienceDaily, Foto: Deccan Chronicle


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze