Nový a zajímavý nález byl nalezen v horninách spodní křídy (přesněji řečeno stupně apt) v severovýchodní části Brazílie, ve formaci Crato. Vědce na fosilii upoutaly především dlouhé struktury či vlákna (chcete-li filamenty).
U žádného jiného dinosaura nebyly zatím podobné struktury objeveny. Jedná se o dlouhá vlákna vyrůstající od báze krku živočicha podél hrudní oblasti a tvořící jakousi hřívu na hřbetu dinosaura. Mezi zvláštnosti tohoto nálezu také jistě patří dvě dlouhé stužkovité či vláknité struktury jevící se jako vyrůstající z ramen.
Vědci pak ve svém článku vydaném v prestižním časopise Cretaceous Research přirovnávají filamenty k ozdobám, které nosí samečci dnešních rajek. Tato skupina pěvců obývá tropické pralesy Nové Guinei a přilehlého okolí Oceánie. Ozdobné perům podobné útvary slouží jako sekundární pohlavní znak pro nalákání samičky na kopulaci.

Na dinosauřím nálezu je také zajímavé, že se jedná o vůbec prvního neptačího zástupce podřádu Theropoda (vyjma skupiny Maniraptoriformes, mezi které řadíme i dnešní ptáky a jejich předchůdce) se strukturami primárně použitelnými pro parádu na úkor jejich funkčnosti. Na území bývalé Gondwany se též jedná o první nález této skupiny se zachovalými částmi kůže a filament.
Skupina Theropoda je velice známou skvadrou dinosaurů. Mezi její nejznámější zástupce patří Tyrranosaurus rex či různé druhy sauropodomorfů.
Zdroj: Cretaceous research
Zdroj úvodního obrázku: článek


Jan Geist
Narozen v Děčíně, studující v Praze paleontologii. Hraji na kytaru a krom pár písniček a básniček jsem nikdy nic pořádně nepsal, ač je plánů hodně. Nesnáším pseudoplatany a SUVčka.
sledovat :
Vstup do diskuze