V jeskyni Border Cave (v překladu něco jako Hraniční jeskyně) v Jižní Africe bylo objeveno 200 000 let staré lůžko. Je zdaleka nejstarším místem pro spaní, které se kdy podařilo najít. Není se čemu divit, postel se normálně v geologickém záznamu nezachovává.
Na analýzu lůžka bylo použito široké škály metod, od mikroskopického zkoumání vrstev, infračervené spektroskopie, až po analýzu organického uhlíku. Postel se skládá z mnoha vrstev prachu, trávy (použité jako podestýlka), oblázků, zbytků spálených kostí a také hlíny. Tato konstrukce je s jistotou tvorbou šikovné ruky moudrého předchůdce dnešního člověka.
Pravěká „matrace“ pomáhala pravděpodobně tvůrci přežít nehostinné jeskyní noci plné dotěrného hmyzu a zimy. Je možné, že byla vytvořena právě pro tento účel. Obydlí bylo domovem mnoha roztodivných živočichů, především členovců. Klíšťata, štěnice a jiní neměli na šikovně udělaném lůžku šanci, ba se k němu z osobních důvodů nemohli ani přiblížit. Především popel ze spálených kostí má pro ně prokazatelně odpuzující účinek.

Border Cave je velice slavné naleziště pozůstatků po činnosti předků moderního člověka. Celá oblast jižní a jihovýchodní Afriky poskytla v minulosti úžasné doklady o jeho životě. Historie těchto objevů by vydala na samostatný a velice dlouhý článek.
Práce byla vydána v prestižním časopise Science v srpnu letošního roku.
Zdroj úvodního obrázku: Martti Leetsar, Unsplash
Zdroj: SCIENCE


Jan Geist
Narozen v Děčíně, studující v Praze paleontologii. Hraji na kytaru a krom pár písniček a básniček jsem nikdy nic pořádně nepsal, ač je plánů hodně. Nesnáším pseudoplatany a SUVčka.
sledovat :
Vstup do diskuze