Každý z nás byl po dobu koronavirové pandemie částečně izolovaný. Alespoň v nějakou chvíli. Podívejme se na malou galaxii, která je na tom podobně jako my celou dobu své existence.
Galaxie nese název KK 246, či ESO 461-036. Jedná se o trpasličí galaxii, která existuje naprosto osamocená napříč vesmírem. Avšak první pohled může trochu klamat.
Tato osamocená galaxie se line velkou rychlostí přes oblast zvanou "Local Void" (lokální pusto). Obvykle se nesetkáváme s galaxiemi, které jsou takto izolované. Obrázky navíc ukazují, že je galaxie obklopená dalšími menšími klastry. Avšak zdání klame. Většina z nich je poměrně vzdálená.
Většina galaxií je obklopena dalšími satelitními galaxiemi, které se shlukují do velkých agregátů. Ty tvoří části velkých skupin, kterým říkáme klastry. Pokud se skládají z ještě větších struktur, nazýváme je galaktická vlákná nebo pláty. Ty mohou v některých případech tvořit miliony galaxií.
Mezi těmito obrovskými pláty leží oblasti, kterým říkáme "Cosmic Voids". Kolem zmíněné skupiny galaxií leží oblast, která nese název Local Void. Tato pustina je dlouhá asi 150 milionů světelných let. Nutno dodat, že čím větší a prázdnější je, tím slabší je její gravitace. To znamená, že cokoli, co je uvnitř může putovat směrem ke koncentraci hmoty.
Studie publikovaná v roce 2019 ukazuje, že KK 246 cestuje vysokou rychlostí kolem 350 km/s. Dalším vysvětlením může být působením temné hmoty, která tlačí galaxii vyšší rychlostí.
Zdroj: Sciencealert
Foto: Graham Holtshausen, Unsplash


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze