Ve vesmíru lze najít různé typy planet. Obyvatelné pro člověka jsou jen ty terestrické. Zatím žádná z nich nenabízí podmínky vhodné pro život. Vědci nyní objevili jednu, která je velmi podobná Zemi. Bohužel se nachází desetitisíce světelných let daleko.
Dosud bylo objeveno něco přes 4000 exoplanet (=planety obíhající kolem jiné hvězdy, než kolem Slunce). Pouhá třetina z nich jsou planety kamenné a hledají se velmi těžce, protože oproti hvězdám nevyzařují vlastní světlo. Planetu OGLE-2018-BLG-0677Lb objevili astronomové z University of Canterbury díky metodě microlensingu. Jedna z hvězd, kterou pozorovali, svítila nepravidelným tvarem. Až po několika měsících výzkumu zjistili, že nepravidelnost svitu udává malá planeta, která kolem hvězdy obíhá.
„Objevit něco pomocí microlensingu je vzácné. V jednom okamžiku zvládne v celé galaxii zachytit jen jednu hvězdu z milionu. Navíc se tento typ pozorování nedá opakovat a pravděpodobnost, že zachytí hvězdu i její obíhající planetu, je extrémně nízká.“ Říká autor objevu Dr. Herrera Martin.
Hmotnost nově objevené planety je mezi hmotností Země a Neptunu. Vzdálenost od hvězdy, kolem které obíhá, je 0,63 až 0,72 astronomických jednotek, což odpovídá vzdálenosti mezi Sluncem a Venuší. Její hvězda je ale menší a planetě trvá déle, než hvězdu oběhne. Jeden rok tam trvá asi 617 dní. Planeta i její hvězda se nachází téměř v centru naší galaxie, od Země je asi 24 722 světelných let daleko. Kvůli velké vzdálenosti zatím astronomové nemohou dělat žádné bližší výzkumy.
Zdroj: https://iopscience.iop.org/article/10.3847/1538-3881/ab893e
Obrázek: scitecheuropa.eu


Jacqueline Bernasová
Humanistka, co se snaží vidět svět v co nejširších kontextech. Nenapravitelný snílek milující knihy a filmovou hudbu. Univerzita Karlova.
Vstup do diskuze